LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbetjet e dronëve rusë ranë në Rumani/ NATO premton solidaritet të fortë

7 Shtator 2023, 07:30, Kosova & Bota CNA

Mbetjet e dronëve rusë ranë në Rumani/ NATO premton

NATO ka thënë se qëndron në “solidaritet të fortë” me Rumaninë, e cila ka raportuar se pjesë të një droni të mundshëm rus ranë në territorin e saj gjatë një sulmi rus në Ukrainën fqinje.

“Ne vazhdojmë të monitorojmë situatën nga afër dhe mbetemi në kontakt të ngushtë me aleatin tonë Rumaninë,” tha NATO në një deklaratë të mërkurën mbrëma.

Rumania, një anëtare e NATO-s, fillimisht kishte hedhur poshtë pretendimet e Ukrainës se dronët rusë të prodhuar nga Irani ranë dhe shpërthyen në territorin rumun gjatë një sulmi në portin ukrainas të Izmail të dielën mbrëma.

Presidenti i Rumanisë, Klaus Iohannis, bëri thirrje më pas për një hetim urgjent mbi mbetjet e dukshme të droneve të zbuluara në tokën e saj pas sulmeve ruse.
Zbulimi u bë në afërsi të Plauru, një fshat në anën tjetër të Danubit nga porti ukrainas i Izmail. Ministria tha se analiza teknike tani do të kryhet për të "përcaktuar origjinën dhe karakteristikat" e mbeturinave.
Si anëtare e NATO-s, Rumania gëzon mbrojtjen e nenit 5 të kushtetutës së aleancës, sipas të cilit një sulm i armatosur ndaj një anëtari konsiderohet si sulm ndaj të gjithëve. Megjithatë, neni 5 është përdorur vetëm një herë, pas sulmit masiv terrorist të 11 shtatorit në Shtetet e Bashkuara./ CNA

Lajmet e fundit nga