LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Eksperti i gjumit: Të gjithë duhet të flemë lakuriq edhe në dimër

19 Dhjetor 2023, 20:45, Sociale CNA
Eksperti i gjumit: Të gjithë duhet të flemë lakuriq edhe
Foto ilustruese

Rezulton se gjumi nudo nuk është vetëm për periudhën e ngrohtë të verës.

Edhe pse tashmë jemi në një periudhë të ftohtë një ekspert këmbëngul se e vetmja gjë që duhet të vishni para se të flini është, asgjë.

Sammy Margo Fizioterapist dhe ekspert gjumi në Dreams, duke folur me Metro, tha se gjumi nudo do t'ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt.

"Temperatura e trupit tuaj luan një rol vendimtar në kohën e gjumit tuaj," tha ai.

Margo thotë se gjumi teksa jeni zhveshur me partnerin, veçanërisht në muajt e ftohtë, mund të çojë në "rritje të intimitetit fizik dhe emocional". 

Eksperti argumenton se kontakti lëkurë me lëkurë mund të çlirojë një hormon që lidhet me "lidhjen dhe besimin". Përmirësime të tjera përfshijnë rritjen e vetëbesimit./ CNA

15:52 Sociale Lira Gjika

Psikoedukimi

Psikoedukimi është një term që gjithnjë e më shumë po përf...

Lajmet e fundit nga