LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Who was Francesco Nuti/ Successes and health problems that took him away from film

2023-06-12 21:00:00, Kulturë CNA

Who was Francesco Nuti/ Successes and health problems that took him away from

Today, the world of art lost the famous Italian director and actor, Francesco Nuti.

He passed away at the age of 68 in a clinic in Rome, after a long battle with the disease.

The director is one of the most beloved doctors for the public, although he had been away from the stage for many years due to his health condition.

Francesco Nuti was born in Prato on May 17, 1955. He made his debut as an actor when he was still a student with his monologues.

At that time, Nuti was spotted by Alessandro Benvenuti and Athina Cenci and directed by Benvenuti, he worked for the first time in the cinema in "AdOvest di Paperino", in 1981, from where he continued to reap success.

Who was Francesco Nuti/ Successes and health problems that took him away from

After leaving the trio, he began his solo career as a screenwriter and protagonist in several films directed by Maurizio Ponzi.

The 3 films that turned his career around were "Puppe a pera", "Io, Chiara e lo Scuro" and "I'm happy" (1983). He gained more fame in the second film with the role of Francesco Piccioli, with which he won the "David di Donatello" award and the Silver Ribbon for the best leading actor.

In the wake of the achieved success, Nuti also made his directorial debut with "Casablanca Casablanca", where he won the "David di Donatello" award for the second time. 

Gjithmonë interpretues i filmave të tij, e shpeshherë edhe autor i skenarit, Nuti i qëndroi besnik një komedie delikate.

Më vonë, ai iu përkushtua edhe muzikës dhe në vitin 1988 mori pjesë në Festivalin e Sanremos me këngën "Sara per te".

Who was Francesco Nuti/ Successes and health problems that took him away from

Megjithatë karrierën artistike nuk e mbylli këtu, pasi filma të tjerë të Nutit ishin edhe "OcchioPinocchio", "Il Signor Quindicipalle", "Io, Chiara e lo Scuro", "Casablanca Casablanca", "Io amo Andrea" dhe interpretimi i fundit skenik ishte "Concorso di guilt" në vitin 2005.

Kriza pas suksesit të madh

Rënia e suksesit në fund të viteve 1990, e pakrahasueshme me sukseset e dekadës së mëparshme, bëri që Nuti të përjetonte depresion të thellë dhe të kishte probleme me alkoolin. Mediat italiane raportojnë se në vitin 2003 ai kreu një tentativë për vetëvrasje.

Who was Francesco Nuti/ Successes and health problems that took him away from

Por fati i solli një të papritur të hidhur. Në prag të rikthimit të tij në xhirime, më 3 shtator të vitit 2006, ai u rrëzua nga shkallët e shtëpisë së tij, goditi kokën dhe pësoi hematoma në kokë dhe dëmtime të rënda neurologjike, gjë që e dërgoi në koma. Ai u zgjua më 24 nëntor të 2006-ës, por humbi aftësinë e të folurit dhe mbeti i paralizuar.

Në janar 2016, Nuti u vu në kryeqendër të kronikave në media, pasi kujdestari i tij 35-vjeçar gjeorgjian u akuzua se e keqtrajtonte.

A year after the event made headlines, the Georgian was arrested on charges of being part of a gang of compatriots who robbed shops. 

In September of the same year, he was hospitalized for a cerebral hemorrhage and since then his health has not been good. Francesco Nuti passed away today, but he left a great fortune to art and the world of film./ CNA.al

Lajmet e fundit nga