LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Why is coffee served with water?/ The real reasons will surprise you

2022-10-19 15:19:00, Kuriozitete CNA

Why is coffee served with water?/ The real reasons will surprise you

Cafes serve water with black coffee to cleanse the palate. Water removes any dirt from toothpaste, gum or anything else eaten in the last hour. Some customers like to reserve some of the water after drinking the coffee to soften the rich, intense flavor that remains. However, coffee "experts" believe that if the coffee beans are of good quality, you won't want to take away the flavor in the end.

Disa frekuentues të kafeneve preferojnë të thithin atmosferën për më shumë se vetëm një pije. Nëse kafeneja shërben alkool, atëherë një verë mund të jetë pija tjetër e porositur. Për këta klientë, uji është edhe një herë i dobishëm për pastrimin e qiellzës përpara se të kalojnë në vino.

Në disa pjesë të botës, si Lindja e Mesme, ekziston një arsye tjetër e rëndësishme për të shërbyer kafe dhe ujë së bashku. Klimat e nxehta mund të shkaktojnë lehtësisht dehidrim, kështu që uji ndihmon në kompensimin e efekteve dehidratuese të kafeinës.

Nëse ju pëlqen të porosisni një ekspres (i gjatë i zi në disa pjesë të botës) do të kuptoni se ai shërbehet në temperaturë afër lavës. Disa adhurues të kafesë kënaqen duke derdhur pak ujë në pije për të përshpejtuar ftohjen. Ndërsa baristët mund të mos e mbështesin këtë praktikë, pa dyshim që është tërheqëse për disa klientë.

Por përveç kësaj ka edhe një "teori" tjetër lidhur me këtë që daton që në shekullin e 19-të.

Ajo që është interesante është se gota e ujit që vjen me kafenë nuk ishte menduar për t’u pirë. Në atë kohë, shumë njerëz ankoheshin se kishin vështirësi me lugën e përdorur për përzierjen e sheqerit dhe kafesë. Nuk u pëlqente fakti që pasi të kishin përzier kafen ta vendosnin në cep të pjatës së filxhanit.

Në atë kohë, shumë e konsideruan këtë lëvizje si të pakëndshme dhe aspak elegante, kështu që prezantuan një gotë me ujë që vjen me kafe. Qëllimi i saj ishte që njerëzit nëpër kafene të mund të lanin lugën e ndotur dhe vetëm më pas ta vendosnin në pjatën e filxhanit.

Megjithatë, ky ritual ka ndryshuar kuptimin që nga viti 1873, kur u prezantuan sistemet e para të ujit të qytetit, nga burimet malore. Më pas pronarët e kafeneve donin të tregonin se pijet e tyre i përgatisin me ujë të burimit. Sot, të marrësh një gotë ujë me kafen konsiderohet sjellje e mirë. /CNA.al

Lajmet e fundit nga