LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The asteroid that is touching the Sun and that could cause a planetary accident

2022-10-18 22:45:00, Kuriozitete CNA
The asteroid that is touching the Sun and that could cause a planetary accident
Illustrative photo

Astronomers have spotted a strange asteroid closer to the Sun than any other, in a few million years it will probably collide with Venus. And it may not be the only planetary incident on the horizon.

Një asteroid që po kalon shumë afër Diellit është zbuluar nga një grup astronomësh: shkëmbi i është afruar yllit tonë deri në 20 milionë km, rreth 13 për qind e distancës midis Diellit dhe Tokës. Në fakt, është asteroidi më i afërt me Diellin që është parë ndonjëherë. Jo vetem. Ata identifikuan gjithashtu një asteroid tjetër për t'u mbajtur nën vëzhgim: orbita e tij është më afër Diellit sesa Tokës, por mund (në miliona vjet) të bëhet një kërcënim për planetin tonë.

Veçantia e këtyre zbulimeve, të publikuara në The Astronomical Journal , është se këta asteroidë janë të vështirë për t'u zbuluar pasi teleskopët duhet të drejtojnë drejt Diellit, duke sfiduar shkëlqimin e tij. Scott Sheppard i Institutit Carnegie për Shkencën (Uashington) dhe ekipi i tij e zgjidhën problemin duke vëzhguar qiellin në drejtim të Diellit vetëm gjatë 10 minutave të mëngjesit dhe të mbrëmjes kur ylli ishte pak nën horizont.

Falë  Kamerës së Energjisë së Errët  në Kili ata kanë zbuluar kështu shkëmbin e quajtur 2021 PH27 i cili orbiton më afër Diellit se çdo asteroid tjetër që kemi parë dhe që i afrohet atij si asnjë objekt tjetër që ne njohim. Sheppard shpjegon: "Në Sistemin Diellor është, mesatarisht, objekti i dytë më i afërt me Diellin, por është shumë më afër yllit tonë sesa Merkuri ( planeti më afër Diellit , ed)". Kur është shumë afër, sipërfaqja arrin temperaturat rreth 500 ° C. Megjithatë, kur është në pikën e tij më të largët, është shumë më larg nga Dielli sesa Merkuri.

Sipas studiuesve, në një mijë vitet e ardhshme asteroidi 2021 PH27 gjithashtu do të afrohet shumë me Venusin dhe mund të përfundojë duke u përplasur me të brenda disa milionë viteve. Por ky nuk është i vetmi aksident planetar që pritet.

Një tjetër asteroid i identifikuar nga studiuesit mund të përplaset një ditë në Tokë . Ai shkëmb, i quajtur 2022 AP7, ka një diametër prej rreth 1.5 km duke e bërë atë një nga asteroidët më të mëdhenj potencialisht të rrezikshëm të identifikuar deri më tani.

Ai është shumë më larg nga Dielli dhe orbita e tij shtrihet nga brenda orbitës së Tokës deri pak përtej asaj të Jupiterit. Tani për tani, kur kalon orbitën e Tokës, është gjithmonë në anën tjetër të Diellit nga Toka dhe për këtë arsye nuk ka asnjë rrezik të afërt, por gjërat po ndryshojnë ngadalë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga