LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The tender from the institution where he worked/ The scheme is revealed, Lefter Gështenja, billions from Rilindja

2022-08-18 13:48:00, Denoncim CNA

The tender from the institution where he worked/ The scheme is revealed, Lefter

 "Civil Cons", is the company founded in 2018, with which the deputy of the Democratic Party, Lefter Gështenja, has received hundreds of millions of tenders from various state institutions.

The same company received tenders from the institution where Gështenja worked, from the Albanian Road Authority.

During the time when Gështenja claims to have sold this company, but all the facts show that we are dealing with a fictitious sale, "Civil Cons" regularly received tenders from ARRSH.

Tenders were received during the period 2021-2022.

Njëri tender me vlerë 900 000 lekë të rinj është marrë katër ditë para zgjedhjeve parlamentare të vitit 2021-shit, ndërsa tjetri tender me vlerë 760 645 lekë të rinj është marrë katër muaj pasi Lefter Gështenja është zgjedhur deputet.

Ndërsa tre tendera të tjerë janë marrë në fillim të këtij viti.

The tender from the institution where he worked/ The scheme is revealed, Lefter

Tendera janë marrë edhe nga Ministritë, si ajo Mbrojtjes apo e Turizmit.

Dy tendera janë marrë nga Ministria e Mbrojtjes në vitin 2020 dhe një tender nga Ministria e Turizmit në vitin 2021.

The tender from the institution where he worked/ The scheme is revealed, Lefter

Si i fshehu gjurmët e kompanisë Gështenja

The tender from the institution where he worked/ The scheme is revealed, Lefter

Janë 35 tendera me vlerë mbi 1 miliard lekë që i janë dhënë kompanisë “Civil Cons”.

Bëhet fjalë për përfitimet që Lefter Gështenja, deputeti i Lulzim Bashës, ka marrë në gati dy vite nga Rilindja.

Po para se të bëhej deputet, ashtu siç CNA.al ka raportuar më herët,  ai është kujdesur të zhdukë gjurmët e kompanisë.

Madje të mos e deklarojë as biznes në deklaratën fillestare të vitit 2021, që deputetët dorëzojnë para marrjes së detyrës.

Fillimisht aksionet e biznesit kanë kaluar në duar të bashkëshortes së si formë dhurate dhe me tej kompania ka përfunduar në duar të personave të tretë, duke u shitur.

Një kompani si Civil Cons që ka marrë tendera me vlerë mbi 1 miliard lekë  është shitur  për 100 000 lekë të vjetra.

E gjithë kjo skemë ngre pikëpyetje për shitje fictive dhe pas kësaj kompanie që ende merr tendera nga Rilindja siç ndodh në rastin e ARRSH-së, dyshohet se qëndron Lefter Gështenja./CNA.al

Lajmet e fundit nga