LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

10 njerëzit më të pasur në botë për 2022-shin

30 Dhjetor 2022, 13:00, Ekonomi CNA

10 njerëzit më të pasur në botë për 2022-shin

1. Bernard Arnault
Francezi Bernard Arnault është kryetari dhe CEO i LVMH, kompania më e madhe në botë e mallrave luksoze. Markat LVMH përfshijnë Louis Vuitton, Hennessey, Marc Jacobs dhe Sephora.

Pjesa më e madhe e pasurisë së Arnault vjen nga aksionet e tij masive në Christian Dior SE, kompania mbajtëse që kontrollon 41.2% të LVMH. Aksionet e tij në Christian Dior SE, plus 6.2% shtesë në LVMH, mbahen përmes kompanisë së tij në pronësi të familjes, Groupe Familial Arnault.

10 njerëzit më të pasur në botë për 2022-shin

2. Elon Musk
Në prill 2022, Musk filloi një fushatë për ta privatizuar "Twitter"-in , e cila kulmoi me një blerje prej 44 miliardë dollarësh. Musk planifikoi të financonte marrëveshjen me 21 miliardë dollarë të kapitalit të tij. Në prag të shpalljes së blerjes, Musk shiti 9.6 milionë aksione të Tesla-s, me vlerë rreth 8.5 miliardë dollarë.

Në korrik 2022, Musk vendosi të tërhiqej nga blerjet në "Twitter". "Twitter" ngriti një padi kundër Musk për të detyruar mosblerjen e saj. Musk kundërshtoi kompaninë dhe deklaroi se ishte i gatshëm të blinte "Twitter". Marrëveshja u mbyll zyrtarisht në tetor 2022, duke i dhënë atij pothuajse 80% të aksioneve në kompani.

10 njerëzit më të pasur në botë për 2022-shin

3. Gautam Adani

Gautam Adani, themeluesi i Adani Group, ia kaloi Mukesh Ambanit në mars 2022 si personi më i pasur në Azi. Nëpërmjet pronësisë së tij të Grupit Adani, Adani zotëron aksione të mëdha në gjashtë kompani kyçe indiane, duke përfshirë një 75% të aksioneve në Adani Enterprises, Adani Power dhe Adani Transmissions, si dhe një 66% të aksioneve në Adani Ports & Special Economic Zone, 61 % të aksioneve në Adani Green Energy dhe 37% të aksioneve në Adani Total Gas.

10 njerëzit më të pasur në botë për 2022-shin

4. Bill Gates
Bill Gates ka bashkëthemeluar kompaninë më të madhe në fushën e teknologjisë Paul Allen. Microsoft prodhon një linjë kompjuterash personalë, ofron shërbime emaili përmes serverit të saj të shkëmbimit dhe shet sistemet e lojërave video dhe pajisjet e lidhura me lojërat. Kohët e fundit ka investuar shumë në shërbimet cloud. Bill Gates ka një pjesë të madhe të vlerës së tij neto në Cascade Investment LLC. Cascade është një mjet investimi privat që zotëron një sërë aksionesh duke përfshirë Hekurudhat Kombëtare Kanadeze ( CNR ), Deere ( DE ) dhe Republic Services ( RSG ), si dhe investime private në pasuri të paluajtshme dhe energji.

10 njerëzit më të pasur në botë për 2022-shin

5. Jeff Bezos
Jeff Bezos është themeluesi dhe Kryetari Ekzekutiv i amazon ( AMZN ).

Pasuria neto e tij kap vlerën 114 miliardë dollarë. Ai zotëron vetëm 10% të aksioneve të Amazon të cilat kapin vlerën prej 89.9 miliardë dollarësh.

Pasuri të tjera të tij përfshijnë Blue Origin (9.15 miliardë dollarë aktive private), "The Washington Post" (250 milion dollarë aktive private). Ndërsa sasia e parave të tij në qarkullim Jeff Bezos arrijnë 14.5 miliardë dollarë.

10 njerëzit më të pasur në botë për 2022-shin

6. Warren Buffett
Warren Buffet është CEO i kompanisë Berkshire Hathaway ( BRK.A ). Ai ka bërë investimin e tij të parë në moshën 14-vjeçare. Ai bleu për herë të parë aksione në një kompani tekstile të quajtur Berkshire Hathaway në vitin 1962, duke u bërë aksionari kryesor në vitin 1965. Pasuria neto e tij kap vlerën 108 miliardë dollarë. 

Buffet zotëron 14% të aksioneve të Berkshire Hathaway të cilat kapin vlerën 107 miliardë dollarë.  Ai ka në dispozicion x1.10 miliardë dollarë.

10 njerëzit më të pasur në botë për 2022-shin

7. Larry Ellison

Larry Ellison është bashkëthemelues, kryetar, i Oracle (ORCL ). Pasuria neto e tij kap vlerën e  93.7 miliardë dollarëve. Ai zotëron 40% të Oracle pjesë e cila kap vlerën e 68.3 miliardë dollarëve. Ellison zotëron gjithashtu aksione të Teslas që arrijnë vlerën 7.56 miliardë dollarë. Ndërkohë, në qarkullim ka 17.2 miliardë dollarë. 

10 njerëzit më të pasur në botë për 2022-shin

8. Mukesh Ambani
Mukesh Ambani është kryetar dhe drejtor menaxhues i Reliance Industries, rafineri më i madh në botë i naftës dhe një nga kompanitë më të vlefshme në botë.

Konglomerati u themelua nga babai i Ambani, Dhirubhai Ambani në vitin 1966 si një kompani tekstile dhe tani është një nga segmentet kryesore të ekonomisë së Indisë. Operacionet e Reliance përfshijnë naftë dhe gaz, petrokimike, rafinim, shitje me pakicë dhe media.

Rreth gjysma e pasurisë së Ambanit rrjedh nga aksionet e tij në Reliance, e cila arrin në 42% të kompanisë publike. Ai zotëron Antilia, një kompleks imobiliar në Mumbai që kap vlerën e 410 milionë dollarëve. Ambani zotëron gjithashtu Indians Mumbai, një ekip profesionist kriket.

Në vitin 2016, Ambani nisi një rrjet telefonik 4G në të gjithë Indinë, duke fituar më shumë se 420 milionë abonentë dhe po planifikon të nisë shërbimet 5G.

10 njerëzit më të pasur në botë për 2022-shin

9. Steve Ballmer
Pasuria neto e Steve Ballmer arrinjë vlerën e 89.3 miliardë dollarë Ballmer zotëron 4% të aksioneve të Microsoft të cilat kanë një vlerë prej 80.6 miliardë dollarësh. Ai është pronar i Los Angeles Clippers nga i cili merr të ardhura prej 3.16 miliardë dollarësh  dhe disponon 5.5 miliardë dollarë para të gatshme.

10 njerëzit më të pasur në botë për 2022-shin

10. Larry Page
Larry Page është bashkëthemelues dhe anëtar i Bordit të Alphabet (GOOG ). Pasuria neto e tij kap vlerën e 86.9 miliardë dollarëve. Ai zotëron 6% të aksioneve të Alphabet të cilat kapin një vlerë prej 72.8 miliardë dollarë në total. Page mund të përdorë një shumë prej 14.1 miliardë lekësh për qarkullimin në treg./ CNA.al

Lajmet e fundit nga