LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zhvlerësohet paundi britanik, “ndjek” euron dhe dollarin/ Kursi i këmbimit, 29 dhjetor 2022

29 Dhjetor 2022, 08:17, Ekonomi CNA

Zhvlerësohet paundi britanik, “ndjek” euron dhe dollarin/ Kursi

Paundi britanik ka një rënie të ndjeshme, duke zbritur këtë fundvit disa shkallë njëherësh.

Sot ai këmbehet me vlerat e euros në fillimin e vitit 2022, me 127 lekë.

Dobët në tregun valutor paraqitet edhe dollari amerikan, i cili këmbehet me 107 lekë, ndërsa euro me 112 lekë.

E vetmja nga monedhat e huaja, që ka ruajtur balancën është franga zvicerane, që këmbehet me 113 lekë.

Kështu sot, dollari amerikan këmbehet me 106.1 lekë në blerje dhe 107.1 lekë në shitje.

Euro blihet me 112.7 lekë dhe shitet 113.7 lekë.

Paundi britanik sot blihet me 127 lekë dhe shitet me 129 lekë.

Franga zvicerane këmbehet sot në blerje me 113.6 lekë, ndërsa në shitje me 114.6 lekë.

Dollari kanadez sot në blerje këmbehet me 77.8 lekë dhe në shitje me 81 lekë.

Më poshtë po sjellim të dhënat e këmbimit valutor, për të gjitha monedhat e huaja./CNA.al

Zhvlerësohet paundi britanik, “ndjek” euron dhe dollarin/ Kursi

Lajmet e fundit nga