LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Investimet e huaja në Shqipëri/ Këto janë dy shtetet që zënë peshën kryesore

26 Dhjetor 2022, 16:42, Ekonomi CNA
Investimet e huaja në Shqipëri/ Këto janë dy shtetet që
Foto ilustruese

Holanda dhe Italia rezultojnë dy shtetet të cilat kanë peshën kryesore të investimeve në Shqipëri.

Përgjatë periudhës janar-shtator investimet jolandeze arrijnë në vlerën 147 milionë eurove, ndërsa ato italiane 98 milionë euro.

Krahasuar me investimet e një vitit më parë vërehet një rritje e konsiderueshme.

Nga të dhënat e publikuara nga Banka e Shqipërisë rezultojnë se edhe investimet gjermane kanë një rritje të ndjeshme përgjatë dy viteve të fundit. Brenda 9 muajve investimet gjermane kapin shifrën prej 75 milionë eurosh, nga 31 milionë që ishin një vit më parë.

Gjithashtu pjesë e listës së vendeve që kanë shënuar rritje të investimeve në Shqipëri, është edhe Kosova. Përgjatë këtij viti investimet nga Kosova janë rritur me 14 milionë euro.

E njëjta gjë vlen edhe për investimet nga SHBA dhe Austria, ku përgjatë periudhës korrik-gusht-shtator 2022 investimet kapin shifrën prej 344 miulionë eurosh, 84 milionë euro më shumë se një vit më parë.

Burimi kryesor i investimeve në Shqipëri rezulton sektori i energjisë dhe mineraleve i ndjekur nga aktivitet financiare dhe sigurimet.

INVESTIMET NË 9 MUAJ SIPAS VENDEVE

Holanda         147 milion euro

Italia               98 milion euro

Turqia             88 milion euro

Gjermania      75 milion euro

Kosova          46 milion euro

Austria           55  milion euro

SHBA            40 milion euro/CNA.al

Lajmet e fundit nga