LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Euro në “krizë”/ Eksperti zbulon arsyet e rënies së fortë të monedhës

21 Dhjetor 2022, 22:49, Ekonomi CNA

Euro në “krizë”/ Eksperti zbulon arsyet e rënies

Artan Gjergji, ekspert për tregjet financiare ka folur për rënien e forta që po pëson monedha e euros çdo ditë.  

Gjergji në një intervistë për gazetaren Aurora Sulçe ka folur rreth shkaqeve që kanë sjellë këtë situatë.

“Nuk është rënia e euros, por ka një mbivlerësim të monedhës sonë kombëtare. Ka pasur një rritje të madhe të valutës së huaj edhe pse janë disa faktorë që kanë ndikuar në këtë. Ka shumë euro në qarkullim. Cdo lloj malli që i shtohet sasia i bie vlera. Nuk ka tregues që ka forcim të lekut. Ka edhe faktorë të tjerë. Jemi në një moment që Banka Qendrore ka filluar rritjen normës bazë të interesit. Në anën tjetër po tërhiqet dhe leku nga qarkullimi. Kemi pozicionime ndoshta në sasi të jashtëzakonshme, ndërkohë që kanë ardhur festat e fundvitit dhe konsumatori kërkon të përdorë burimet në lekë. Bankat herë pas here kanë problematikë të furnizojnë gjithë sasinë e lekut në qarkullim dhe shesin euro”, u shpreh Artan Gjergji./ CNA.al

Lajmet e fundit nga