LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

‘Realitet i rrezikshëm për konflikt’/ Karamuço: Në Kosovë kanë hyrë mercenarë të grupit “Wagner”

11 Nëntor 2022, 22:09, Aktualitet CNA
‘Realitet i rrezikshëm për konflikt’/ Karamuço:
Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, ka folur për situatën ënë very të Kosovës, duke e konsideruar si një realitet shumë të rrezikshëm.

I ftuar në emisionin Log me Endri Xhafon, Karamuço ka deklaruar se pjesëtarë të grupit Wagner kanë hyrë dhe kanë dalë në Kosovë në mënyrë ilegale.

“Ka një realitet shumë të rrezikshëm për konflikt. Me të dhënat që kanë shërbimet inteligjente ushtarake të NATO-S, janë dhe Wagner. Kanë hyrë dhe kanë dalë në territorin e Kosovës në mënyrë ilegale. Sepse aty ka kontrabandë armësh, ushqimesh”,u shpreh Karamuço.

Karamuço tha se Serbia ka zhvilluar përgjatë viteve një personalitet të dyfishtë politik.

“Serbia ka shumë vite që ka zhvilluar një personalitet të dyfishtë politik. Nga ansjëra anë me Europën që po bashkëpunon për paqen në rajon. Nga ana tjetër, me Rusinë, vëllazëria sllave do të jetë e patundshme. Si mund të flasim ne për paqen në Europë kur Serbia ka 48 reparte ushtarake të rreshtuara në Kosovë. Kur ai Daçiç kërkon me insistim që qendra humanitare e emergjencave të nishit, që dihet që është qendër spiunazhi rus, donte t’u jepte statusin diplomatë. Nga ajo qendër ne kemi shumë kosto të mëdha si Ballkan. Dy të GRU janë në kërkim në Mal të Zi, një bashkë me të shërbimeve sekrete serbe është arrestuar aty. Ndërkohë në Kosovë, Kurti përmendi 300 veta që kanë një plan të ngjashëm me atë që ndodhi në Kumanovë. Kurti e di nga KFOR-i”, tha Karamuço./ CNA.al

Lajmet e fundit nga