LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nard Ndoka: Basha, një figurë e mallkuar në politikën shqiptare

11 Nëntor 2022, 18:54, Aktualitet CNA
Nard Ndoka: Basha, një figurë e mallkuar në politikën
Kreu i Partisë Demokristiane Nard Ndoka

Kreu i Partisë Demokristiane Nard Ndoka ka folur për zgjedhjet lokale të 14 Majit.

I ftuar në emisionin Me Xhaxhiun, Ndoka tha se janë ingranuar 100 përqind, për të rikthyer alterantivën demokristiane në politikë.

“Jemi futur prej dy muajsh në proces riorganizimi në të gjitha strukturat, nga degët, listat e këshilltarëve, lidershipi, kandidatët. Jemi 100% të ingranuar për ta rikthyer alternativën demokristiane në politikë”, tha Ndoka.

Ndër të tjera, Ndoka ka bërë dhe një koment për ish kryetarin e PD, Lulzim Basha, duke thënë se mbetet një nga figurat më të mallkuara në politikën shqiptare.  

 “Unë nuk po pretendoj se kam kaluar herësin në zgjedhje sepse isha vënë në rol diskriminues, nuk pretendoj se kam bërë fushatë sepse isha i pezmatuar por megjithatë kam marrë shumë vota, të cilat u tjetërsuan nga PD, kjo ishte me porosi të zotit Basha. Mbetet një figurë e mallkuar për politikën shqiptare.

Raportet sot me PD-në janë normale, transparente, institucionale me komunikim të vazhdueshëm, e dëshiroj që të rritet por edhe po nuk u rrit rritemi ne të tjerët dhe plotësojmë harkun opozitar. Kam merakun e partisë Demokristiane. Patëm kurajon politike për të firmosur një marrëveshje, ne si PDK është të përfaqësohemi në këshillat bashkiakë, kemi marrë deri në 58 mijë vota dhe s’janë pak për të përfaqësuar alternativën tonë. Është moment i rendësishëm që të jemi kontribues.

Në disa bashki, ne kemi qenë parti politike e orientuar te qendra, pa u bërë pengesë. Këshilltari jonë është përpjekur të tregohet amortizator mes palëve, por ama kur komuniteti ka interes për ato vendimet e këshillit bashkiak, këshilltarët demokristianë s’kanë qenë pengesë.Te PDK gjen veten, është alternativë europiane, jo si Rilindja që ka ndryshuar emrin dhe partia Demokratike që ka ato problemet e veta. PDK e ka programin e vet si ato partitë europiane, kemi marrë modele të partive me të cilat ngjajmë. Pavarësia që ka sidomos…”-tha Ndoka./ CNA.al

Lajmet e fundit nga