LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndërtimi i Portit të Durrësit/ Spahiu hedh dyshimet e forta: Pa investuar kanë filluar të mendojnë për shitjen

11 Nëntor 2022, 17:28, Aktualitet CNA
Ndërtimi i Portit të Durrësit/ Spahiu hedh dyshimet e forta: Pa
Analisti Kreshnik Spahiu

Analisti Kreshnik Spahiu, ka komentuar projektin për Portin e Durrësit i cili u miratua pak ditë më parë me procedurë të përshpejtuar.

Gjatë një interviste në Euroneës Albania, Spahiu ka hedhur dyshime se ende pa u investuar tek ky Port kanë nisur të mendojnë për shitjen.

Në një intervistë për Euronës Albania, ai është ndër të tjera, anbalisti tha se nuk është kundrë invetsimeve dhe projekteve, por thekson se mungon infrastruktura.

 “Unë jam pro këtyre projekteve por mendoj se ka shumë arsye për të dyshuar. Në port kemi që dy vite që kemi një zyrë imobiliare.

Këta pa investuar kanë filluar të mendojnë për shitjen. Kemi të bëjmë me një sistem piramidal. Durrësi është qyteti më i ndotur nga ana urbane në të gjithë Shqipërinë. Durrësi është qyteti më i betonizuar. Unë  nuk jam kundër këtij investim, por Dubain mund ta realizosh në Durrës kur i ke bërë dhe rrugët si Dubai. Kur të kesh një autostradë me 6 kalime”, tha Spahiu.

Gjithashtu, Spahiu shprehur dhe rezervat e tij për sulmet e opozitës ndaj investitorëve, duke thënë se po i trembin dhe se Shqipëria është kthyer në një xhungël.

 “Rama ka shumë të drejtë në sulmin që i bëjmë investimeve të huaja sepse janë shumë pak. Ne e kemi bërë si traditë, i kemi trembur investitorët e huaj. E kanë më thjesht të shkojnë në vende të tjera se sa në Shqipëri. Shqipëria është bërë si një xhungël. Çdo investim i huaj që hynë këta dalin dhe e godasin”-tha ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga