LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Buxheti dhe paketa fiskale 2023/ Gazetarja nxjerr zbuluar qeverinë, tre pikat e evidentuara

11 Nëntor 2022, 17:03, Aktualitet CNA
Buxheti dhe paketa fiskale 2023/ Gazetarja nxjerr zbuluar qeverinë, tre
Foto ilustruese

Gazetarja Ola Xama, ka analizuar projekt buxhetin dhe paketën fiskale të vitit 2023 të miratuar nga parlamenti një ditë më parë.

Ajo ka evidentuar tri pika nga plani i qeverisë, taskat që planifikohet të mblidhen nga rihapja e basteve sportive, marrëveshjen për Portin e Durrësit si dhe energjinë.

Sipas gazetares, Ministria e Financave parashikon të mbledhë 17 milionë euro taksa nga efekti i rihapjes së basteve sportive, duke shtuar se buxheti që parashikohet të jepet për sportin do të rritete me 300 mijë euro, ndërsa si përfundim gazetarja thotë se Komitetit Olimpik do të përfitojë vetëm 1.8 % të të ardhurave.

Ndërsa për Portin e Durrësit, gazetarja thotë se asnjë efekt fiskal nuk parashikohet nga investimi që do të nisë në këtë port në buxhetin e vitit të ardhshëm.

Kurse përsa i përket energjisë, ajo shkruan se, që nuk ka eksportim të energjisë.

Postimi i plotë i gazetares Ola Xama. 

Buxheti 2023:

Ministria e Financave parashikon te mbledhe 17 milion euro taksa nga efekti i rihapjes se basteve sportive.

Buxheti qe parashikohet te jepet per sportin do te rritet me 300 mije euro.

Keta te Komitetit Olimpik qe kerkuan rikthimin e basteve besoj se jane te kenaqur me 1.8% te te ardhurave sepse nuk kane bere me letra per fonde qe te stimulohet sporti.

Tjeter:

Qeveria parashikon qe brenda vitit te miratoje me procedure te pershpjetuar marreveshjen per “Durres Yacht Marina”.

Asnje efekt fiskal nuk parashikohet nga investimi qe do te nise ne kete port ne buxhetin e vitit te ardhshem.

Asnje impakt apo kontribut qe pritet te kete ne rritjen ekonomike nga ky projekt nuk parashikohet ne buxhet apo te kete ndonje fjali ne relacion.

Tjeter:

Ministria e Financave parashikon te mbledhe 70 milion euro si takse speciale nga prodhuesit qe eksportojne energjine.

Devolly Hydropoëer ka vite qe del me humbje, keshtu qe veshtire t’i marrin gje.

Kurumi ia shet energjine tregtareve te vendit te cilet me pas e rishesin ose te privatet ose te KESH, pra nuk eshte eksportues.

Ayen ia shet me se shumti KESH pra nuk eshte eksportues.

Gjithsesi ta gezojme buxhetin. Ato 470 milion euro taksa do te vijne nga ligjji i ri i tatimit mbi te ardhurat dhe cmimet e rritura. Do zoti nuk materializohet ai risku per relaksimin e inflacionit se ku do t’i gjejne leket per koncesionet pastaj…/ CNA.al

Lajmet e fundit nga