LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Qeset plastike disapërdorimshme na afrojnë me BE!”/ Ligji i ri përplas ambientalistët

1 Qershor 2022, 21:03, Aktualitet CNA
“Qeset plastike disapërdorimshme na afrojnë me BE!”/ Ligji
Sazan Guri

Projektligji për ndalimin e qeseve plastike i cili ka hyrë sot në fuqi, ka përplasur ambientalistët në studio televizive.

Ambientalisti Sazan Guri tha se ishte një vendim i drejtë, pasi do të na afrojë më tepër me Europën.

"Ka një peshë më të madhe, një gramaturë më të madhe, është më e fortë, është e ripërdorueshme dhe një është një hap me ritëm europian. Ky mund të jetë një hap drejt asaj që duhet, deri dje pjesa e bizneseve të vogël ishin të painformuar, pra ja një gabim tjetër, që do të thotë që qeveria duhet të kishte marrë ide më të frytshme. Bizneset duhet të ishin njoftuar edhe më herët. Kjo qese e re është e barabartë me 10 qese, mund ta mbash me vete, mund ta përdorësh edhe për gjizë edhe për domate herën e tyre, dhe në krahasim me atë që flakje, do e ruash", tha Sazan Guri.

Teksa Guri e sheh pozitivisht si nismë, nuk ka qenë dakord ambientalisti tjetër Ened Mato. Ai tha se kjo është një pikë në oqean, që nuk mundet dot që të ndikojë në qëllimin përfundimtar, zhdukja e qeses plotësisht.

"Që të na afronte me Europën duhet të kishim riciklimin, dhe ripërdorimin, kjo nuk ripërdoret se nuk kemi kulturë ripërdorimi ne i hedhim të gjitha, nuk riciklohet sepse ne nuk kemi mjete për riciklim,por djegie dhe nuk sjell reduktim se reduktim do të ishte nëse do të kishim një trastë, një projektligj të dy ku të subvencionohej prodhimi i trastës, kur bëhet vetëm një shkronjë, nuk mund të bësh një alfabet. nëse një qeshe do 500 vjet të riciklohet, kjo qese do 200 vjet. Qesja do keqpërdoret prap si është keqpërdorur. Dëshira mund të ketë qenë e mirë, po qëllimi të ishte të heqim njëpërdorimshme, dhe të fusim këtë. Kjo është një pikë uji në oqean, propagandë për të thënë që jemi në një hap me Europën, jo nuk na afron", tha Mato./E.T-CNA.al

Lajmet e fundit nga