LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Pemët janë zëvendësuar nga vinçat”/ Dash Shehi thirrje Veliajt: Të reflektohet mbi babëzinë!

1 Qershor 2022, 18:51, Aktualitet CNA
“Pemët janë zëvendësuar nga vinçat”/ Dash
Pamje nga Tirana

Kreu I LZHK-së Dashamir Shehi ka dalë me një reagim në rrjetet sociale, ku sjell një pasqyrim të asaj ccka po ndodh me ‘xhunglën urbane’ të Tiranës dhe të ardhmen e fëmijëve në ditën e tyre ndërkomëtare.

Shehi  shkruan se pemët janë zëvendësuar nga vinçat që ngrejnë kullat e betony, ndërsa Tiran s’ka më hapësira të gjelbërta.

Nevoitet më shumë kurrë të reflektohet në mënyrë që fëmijët, e ardhmja jonë, të kenë një mundësi nesër, shton Shehi  më tej.

Reagimi i Shehajt

Fëmijët meritojnë më shumë. Të luajnë dhe të argëtohen siç e kërkon mosha e tyre. Xhungla urbane e Tiranës e ka shkatërruar këtë realitet!

Tirana ka ndotjen 2 herë më të lartë se mesatarja e BE. Smogu që mbështjell Tiranën, vjen direkt tek mushkëritë tona.

Makinat shtohen kurse hapësirat publike zvogëlohen. Tirana s’ka më hapësira të gjelbërta.

Parku i liqenit artificial, mushkëria e vetme e qytetit, sa vjen dhe zvogëlohet si pasojë e babëzisë për të ndërtuar.

Pemët janë zëvendësuar nga vinçat që ngrejnë kullat e betonit

Fëmijët, natyrën nuk e prekin më me duart e tyre por e shikojnë nga xhami i një celulari. Më shumë se kurrë kërkohet reflektim dhe ndryshim, në mënyrë që fëmijët, e ardhmja jonë, të kenë një mundësi nesër./E.T-CNA.al

Lajmet e fundit nga