LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Nuk ka paaftësi, ka korrupsion”/ Gjokutaj: SPAK dha masë të lehtë për Beqajn, dihet akuza

20 Nëntor 2023, 20:25, Aktualitet CNA

“Nuk ka paaftësi, ka korrupsion”/ Gjokutaj: SPAK dha masë

Avokati, Genc Gjokutaj ka folur lidhur me masën e sigurisë të dhënë nga SPAK për ish-ministrin, Ilir Beqaj.

Në një intervistë për Syri TV ai tha se SPAK prapë e bëri shërbimin e tij duke dhënë masë sigurimi të lehtë me krahasim me çfarë akuzohet ish-ministri.

Sipas tij atje nuk ka paaftësi dhe mosnjohje të ligjit, aty ka korrupsion.

“Dua t’ju them që unë kam një dijeni jo të thellë të Dosjes, por sigurisht që ka dy indikatorë të cilët e dekritojnë sërish këtë fabul, gjithë këtë hisotri. E para është qëndrimi i gjyqtarit, i cili është rast unik në historinë e drejtësisë shqiptare, kur një gjykatës herën tjetër kur janë marrë masat e sigurisë për pjesën tjetër të dosjes shprehimisht i ka pyetur me habi Prokurorët ‘ku është Beqaj’? Kemi parasysh se ai e ka lexuar të gjithë dosjen dhe është një nga gjyqtarët më të mirë që kemi ne, por kësaj radhe tregon dhe integritet dhe guxim dhe përpara këtij fakti, SPAK prapë e bëri shërbimin e tij duke dhënë masë sigurimi të lehtë me krahasim me çfarë akuzohet.

Nuk dua ta rëndoj pozitën e tij por ai në cilësin e ministrit, është marrë masa më e lehtë që parashikon kodi i procedurës penale ndërkohë që vartësit e tij janë në ‘arrest me burg’, ‘arrest në shtëpie’. Kur, për me tepër kualifikimi ligjor për shpërdorim detyre kur praktika e SPAK është korrupsion tregon qartë që SPAK, jo vetëm që nuk ka ndërmend ta çojë deri në fund çështjen përsa i përket Beqajt, por ka dhe një element tjetër juridik. A e mbani mend kur u vendosën masat e arrestit për këta të tjerët ata thanë që ne e veçuam çështjen? Pas një muaji ose një muaji e gjysmë dosja bashkohet prapë. Pra atje nuk ka paaftësi dhe mosnjohje të ligjit, aty ka korrupsion.”, tha Gjokutaj./ CNA

Lajmet e fundit nga