LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kaosi në Kuvend/ Boçi: Mazhoranca ka nxjerrë jashtë funksionit parlamentin

20 Nëntor 2023, 17:49, Aktualitet CNA
Kaosi në Kuvend/ Boçi: Mazhoranca ka nxjerrë jashtë
Nënkryetari i PD-së Luçiano Boçi

Nënkryetari i PD-së Luçiano Boçi ka komentuar aksionin e opozitës dhe praninë e gardistëve sot në Kuvend.

Gjatë një interviste, Boçi është shprehur se mazhoranca e ka nxjerrë jashtë funksionit parlamentin.

Sipas Boçit, qeverisja është gati të sakrifikojë edhe parlamentin për agjendën e saj.

Gjithashtu Boçi deklaron se projektbuxheti mbështet koncesionet miliona euro dhe paratë e pista.

 “Qeveria ka favorin e vetë që ta paraqesë por duke qënë se ai buxhet mbështet ende koncesionet miliona euro, që s’ka prioritet që shumë para i devijon në rrugë të errëta dhe të pista, atëherë po shfrytëzon një situatë të tillë të aksionit politik të opozitë, në dy drejtime, e para për të goditur në opinionin publik opozitën dhe ndërkohë anashkalon një përgjegjësi shumë të madhe para opinionit publik siç është miratimi i buxhetit.

Mazhoranca e ka nxjerrë jashtë funksionit parlamentin. Që në momentin që nuk miraton komisionet hetimore, që në momentin që nuk pranon vendimet e grupit parlamentar të PD-së dhe nuk pranon bashkëdrejtimin e reformës zgjedhore të propozuar nga grupi parlamentar demokrat.

Sot ka qenë ngjarja më kulmore që ka treguar se qeverisja për agjendën e saj është gati të sakrifikojë dhe parlamentin sepse përgjegjësia e funksionimit normal të institucioneve dhe parlamentit është përgjegjësi e qeverisë. Qeveria duhet të gjejë format dhe mënyrat që të tregojë vullnetin e mirë se ka në konsideratë kërkesat e opozitës.

Buxheti është ligji më themeltar kryesor që kalon përgjatë një viti legjislature dhe ai zbërthen në shifra programet politike.

Qeveria ka favorin e vetë që ta paraqesë por duke qënë se ai buxhet mbështet ende koncesionet miliona euro, që s’ka prioritet që shumë para i devijon në rrugë të errëta dhe të pista, atëherë po shfrytëzon një situatë të tillë të aksionit politik të opozitë, në dy drejtime, e para për të goditur në opinionin publik opozitën dhe ndërkohë anashkalon një përgjegjësi shumë të madhe para opinionit publik, siç është miratimi i buxhetit”, tha Boçi./ CNA

Lajmet e fundit nga