LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjokutaj i Financave merret zyrtarisht i pandehur

11 Qershor 2023, 14:07, Aktualitet CNA

Gjokutaj i Financave merret zyrtarisht i pandehur

Arlind Gjokutaj, ish-sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Financave, i cili akuzohet për shpërdorim detyre,  merret zyrtarisht i pandehur.

Prokuroria ia ka bërë me dije akuzën ish-zyrtarit, ndërsa Ilir Thana është akuzuar për mashtrim me pasoja të rënda.

Alban Rulit, përmbaruesit, i është komunikuar akuza për shpërdorim detyre dhe kryerje të veprimeve që pengojnë zbulimin e së vërtetës.

Pritet që edhe Fatmir Hoxhës t’i komunikohet akuza për shpërdorim të detyrës.

Arrestimet e zyrtarëve u bënë pas hetimeve ndaj shtetasit Ilir Thana, i cili akuzohet për mashtrim, ndërkohë hetimet kishin nisur edhe për zyrtarë të zyrës përmbarimore dhe Ministrisë së Financave, të cilët me veprimet e bëra në kundërshtim me ligjin kanë shkaktuar një dëm ndaj buxhetit të shtetit që raportohet se kap shifrën e 1.2 milionë eurove./ CNA.al

Lajmet e fundit nga