LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndërtimet pa leje/ Pse nuk arrestohet Irfan Hysenbelliu?

2 Shtator 2022, 09:11, Aktualitet CNA

Ndërtimet pa leje/ Pse nuk arrestohet Irfan Hysenbelliu?

Sot IKMT pas shumë kohësh më në fund u zgjua, pasi disa javë më parë shkoi dhe hoqi blloqet e betonit të cilat bllokonim plazhin në Malin e Robit në Golem.

Tashmë ka shkuar të lirojë zonën ranore, pra të heqë bllokimin e mëtejshëm që i është bërë këtij plazhi, pa leje pa asnjë dokument. Irfan Hysenbelliu prej shumë ditësh nuk paraqet dokumentat në IKMT, ç’ka do të thotë se i ka ndërtuar pa pasur leje nga institucionet dhe për më tepër ka bllokuar zonat ranore për të cilat ka një ligj të veçantë, për lumenjtë, për brigjet dhe për digat.Irfani shkon e ndërton e për shumë vite vazhdonte punimet.

Më në fund IKMT është zgjuar, ka shkuar sot në mëngjes në zbatim të ligjit për të çliruar zonën e plazhit i cili ishte publik, por ishte bllokuar e beton dhe pishinat që përdorte Irfani për të bërë biznes.

IKMT po zbaton ligjin asgje më shumë sesa kaq, por këto inst itucione nuk duhet të mjaftohen thjesht dhe vetëm me prishjen e disa pishinave. Irfan Hysenbelliu duhet të shkojë përpara ligjit si shumë qytetarë të tjerë. Ku ishte Policia e Shtetit kur irfani ndërtonte pa leje, ku ishin institucionet e tjea që duhet të mbanin përgjegjësi?

Irafan Hysenbelliu duhet të arrestohet! Ai duhet të shkojë pas hekurave për ndërtim pa leje në rast se ka një standard ligji në Shqipëri.

Për ndëtime pa leje, policia e Korçës, e Elbasanit dhe Tiranës e kudo po arrestojnë qytetarët për një dritare apo për një mur, ndërsa Irafni është i lirë.

Por, buçasin mediat, buçet partia e inceneratorëve, ish LSI që është bërë Partia e Lirisë të mbrojnë pishinën pa leje në plazh publik të Irfanit, ndërsa për shtëpitë e qytetarëve nuk flet askush. Edhe në rast se ka ligj, Irfani sot duhet të arrestohet./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga