LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjergj Luca dhe Rozafa shqiptare shpalos në Beograd projektin e guximshëm për ‘Open Balkan’

1 Shtator 2022, 17:42, Aktualitet CNA
Gjergj Luca dhe Rozafa shqiptare shpalos në Beograd projektin e
Gjergj Luca

Është mbajtur sot në Beograd Panairi i Verës i organizuar nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut në kuadër të nismës së "Ballkanit të Hapur".

Në panair morën pjesë 250 prodhues nga e gjitha bota, ndërkohë që 22 janë nga Shqipëria. Mes tyre ka qenë dhe biznesmeni dhe pronari i kompanisë “Rozafa Fish City”, Gjergj Luca, ku ka shpalosur dhe projektin e tij të guximshëm për ‘Open Balkan’.

Duke e konsideruar ‘Open Balkan’ si një ëndërr për popujt tanë, dhe rendituar pikat në fokus, Luca tha se me këtë projekt jo vetëm që promovojmë Ballkanin, shërojmë dhe plagët, por dhe i ‘bëjmë të gjithë fëmijët’ tanë bashkë që të thonë me krenari, po ne jemi ballkanas.

 “Open Balkan” është ëndrra më e madhe për popujt tanë, dhe është ballafaqimi më i madh midis vlerave të kapitalizmit dhe vlerave të liderve tonë që për bazë kanë ekonominë dhe nuk kanë kanë për bazë demagogjinë përballë liderve që duan të kenë për bazë demagogjinë dhe duan të penetrojnë mbi plagët dhe problemet shekullore që ka pas ky ballkan.

Dhe ne kemi dëshirë që të bëjmë dy pika të forta, një mini qytet motivues për rininë ku të marrin pjesë gjithë industritë më të mira që janë pararojë të gjithë ballkanit, Kosovës, Maqedonisë, Bosnjës , të Malit Zi, të marrin pjesë një zonë të lirë.

Dhe nuk është problem vetëm i zonës së lirë për taksa, por free zonë do të thotë zonë e lirë në mentalitet, zonë e lirë pa barriera dhe të gjithë rinia të punojë, dhe gjithë kjo energji që vjen nga Ballkani që ka kaq shumë nevojë Europa, ne duhet t’i orjentojmë, të lidhim shkollën me praktikën, dhe unë do të propozoj në Beograd që të bëjmë që çenë të forta, ‘një për peshkun’ dhe ‘një për mishin’ dhe shprehja e famshme e politikanit të madh, Çurçill që Ballkani është i madh në histori dhe i vogël në gjeografi, ne do ta ndryshojmë, dhe do ta ndryshojmë vetëm nëpërmjet këtyre qyteteve motivuese.

Ne do ta kthejmë dhe do të themi që Ballkani është i madh në histori por i madh edhe në gjeografi, sepse do të mbushi gjithë Europën me ‘Open Balakan’ dhe do të jetë promovuesi më i mirë i fushave të Serbisë, do të jetë promovuesi më i mirë i malve të Bosnjës, promuvuesi më i mirë i detit të Malit të Zi, i detit në Shqipëri. Promovuesi më i mirë i gjithë industrisë që është në Kosovë, turizmit, bjeshkëve në Pejë dhe në bëjmë dy punë të mira.

E para promovojmë Ballkanin, e dyta shërojmë plagët dhe e treta fëmijët tanë do i lejmë të gjithë bashkë duke punuar, dhe do i lejmë në Europë, do e thonë me krenari që po ne jemi Ballkanas", tha Luca në një videomesazh./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga