LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

McGonigal pranon fajin për dosjen shqiptare/ Rrezikon deri 5 vite burg

22 Shtator 2023, 22:18, Aktualitet CNA

McGonigal pranon fajin për dosjen shqiptare/ Rrezikon deri 5 vite burg

Ish-agjenti i lartë i FBI-së, Charles McGonigal, u deklarua fajtor të premten për fshehjen e pagesave prej 225,000 dollarësh në para nga një ish-oficer i inteligjencës shqiptare, i cili u bë burim në një hetim të FBI-së, raporton Reuters.

McGonigal pranoi në gjykatën federale të Uashington DC një akuzë për falsifikimin e të dhënave dhe dhënien e deklaratave të rreme në lidhje me 225,000 dollarët që mori gjatë punës së rasteve të ndjeshme për FBI-në. 

Agjenti i posaçëm i FBI-së u deklarua fajtor për një akuzë të fshehjes së fakteve materiale si pjesë e një marrëveshjeje me prokurorët federalë.

Në gjykatë, McGonigal tha se 225,000 dollarë i ishin dhënë atij hua nga një "mik dhe partner i mundshëm biznesi" dhe se paratë kishin për qëllim të ndihmonin në fillimin e një biznesi që ai po krijonte pa dijeninë e FBI-së ndërkohë që punonte ende për byronë. Kredia, e dhënë me tre pagesa në para, nuk kishte kushte të shkruara dhe nuk u kthye kurrë. Sipas fjalëve të gjyqtares Colleen Kollar-Kotelly, ajo nuk kishte "asnjë kusht apo fije të lidhura". Sipas një deklarate të veprës penale, paratë lidheshin me një rrjet marrëdhëniesh që ai zhvilloi me zyrtarët shqiptarë, përfshirë kryeministrin Edi Rama. McGonigal ra dakord se ai e kishte këshilluar Ramën që të shmangte dhënien e kontratave shtetërore të energjisë për kompanitë ruse. këshilla që përfitoi një zyrtar tjetër shqiptar, i cili punonte për Ramën si këshilltar informal, edhe pse konsultohej për një kompani kineze të energjisë. Ai zyrtar ishte për mikun që i kishte dhënë paratë hua McGonigal-it. 

Në gjykatë, McGonigal e përshkroi këtë përzierje konfliktuale të interesit publik dhe privat si "përpjekjet e tij për zhvillimin e biznesit personal".

McGonigal u padit dy herë në janar - një herë në Uashington DC dhe gjithashtu në Nju Jork - pasi një juri e madhe hetoi ish-shefin e kundërzbulimit. Insajderi ishte i pari që raportoi mbi hetimin e jurisë së madhe që çoi në pyetje me shkrim drejtuar FBI-së nga anëtarët e të dyja palëve në Capitol Hill.

McGonigal u akuzua për pastrim parash dhe dhënie të deklaratave të rreme në zbulimet e kërkuara të punonjësve të tij si agjent i FBI-së.

Përveç çështjes në Uashington, DC, McGonigal u përball me akuza në Nju Jork për bashkëpunim me oligarkun rus Oleg Deripaska, i cili shkeli sanksionet kundër miliarderit të lidhur me Putinin.

McGonigal u deklarua fajtor muajin e kaluar në çështjen e Nju Jorkut për akuzat për pastrim parash dhe komplot për të shkelur sanksionet. Dënimi i tij është caktuar për 14 dhjetor.

Ai është planifikuar të dënohet në Uashington për akuzën e fshehjes më 16 shkurt 2024, sipas Insider./ CNA

Lajmet e fundit nga