LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Projekti që propozoi Belind Këlliçi nis zbatimin në New York

22 Shtator 2023, 21:26, Aktualitet CNA

Projekti që propozoi Belind Këlliçi nis zbatimin në New

Kandidati në zgjedhjet lokale për kryetar bashkie në Tiranë, Belind Këlliçi ka reaguar pas lajmit të bërë publik në mediat e huaja lidhur me një projekt që do të nis implementimin këtë të dielë në New York.

Bëhet fjalë pikërisht për ofrimin e transportit falas për qytetarët.

Projekti që propozoi Belind Këlliçi nis zbatimin në New

“Për të gjithë ata që u habitën nga Autobuzi Falas”, shkruan Këlliçi në rrjetet sociale.

“Për të gjithë ata që u habitën nga Autobuzi Falas!

Nga pasnesër, ditën e dielë, 24 Shtator, Qyteti i New Yorkut nis një program pilot, ku do të ofrojë transportin me autobuz falas për 5 linjat kryesore të qytetit, për një periudhë 12 mujore, ku pritet që një familje me 4 persona të kursejë mesatarisht 6.000$ në vit.

Një apel për të gjithë ata që “tronditeshin” nga ky propozim gjatë fushatës elektorale: Mos harroni të paguani tarifën mujore për inceneratorin fantazmë të Tiranës dhe të shëtisni në pyllin orbital të Veliajt.”

 

Programi pilot do t'u shërbejë rreth 43,900 përdoruesve të transportit publik në Neë York. Afat i zgjetjes së këtij projekti pilot do të jetë për një periudhë prej gjashtë deri në 12 muaj, sipas guvernatorit Kathy Hochul./ CNA

Lajmet e fundit nga