LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skandali me ish-agjentin e FBI-së/ Sonte McGonigal do të dorëzohet, bashkë me Ramën

22 Shtator 2023, 12:42, Politikë CNA

Skandali me ish-agjentin e FBI-së/ Sonte McGonigal do të

“Sot në orën 20:00 të darkës me orën tonë dhe orën 14:00 me orën e Uashingtonit, McGonigal dorëzohet. Së bashku me të, edhe Edi Rama”.

Kështu ka deklaruar ish-kryeministri, Sali Berisha në lidhje me dosjen e McGonigal dhe lidhjet e tij me kryeministrin Edi Rama.

Berisha tha se, Mcgonigal ka pranuar fajësinë për dosjen shqiptare.

"Aspekti poshtërues për Shqipërinë është se edhe pse Edi Rama, Dorian Duçka, Agron Neza janë nën hetim, Gjiknuri, kryetari i Bashkisë së Tropojës, Rexh Byberi, këta janë të gjithë në hetim dhe në Shqipëri nuk guxohet të hapet një hetim", ka thënë Berisha.

Lajm është sot, McGonigal ka pranuar fajësinë për dosjen shqiptare.

Çfarë do të thotë kjo?

Kjo do të thotë se Edi Rama është fajtor. Se e kanë të ndarë përgjysmë, njëri ka dhënë ryshfet, tjetri ka marrë ryshfet.

Njëri ka kërkuar licencë, tjetri ka hequr licencë.

Njëri ka kërkuar shërbime kundër opozitës, tjetri ka manipuluar dosjen.

Pra, faktet janë përvëluese për Edi Ramën dhe në mos gabohem, sot në orën 20:00 të darkës me orën tonë dhe orën 14:00 me orën e Uashingtonit, McGonigal dorëzohet.

Së bashku me të, edhe Edi Rama.

Ky është zhvillimi dhe kjo është një histori, e cila ka një aspekt tmerrësisht poshtërues për Shqipërinë.

Aspekti poshtërues për Shqipërinë është se edhe pse Edi Rama, Dorian Duçka, Agron Neza janë nën hetim, Gjiknuri, kryetari i Bashkisë së Tropojës, Rexh Byberi, këta janë të gjithë në hetim dhe në Shqipëri nuk guxohet të hapet një hetim.

A nuk është ky mohim total i shtetit? Në cilin vend të botës ndodhin këto?

Unë u them vetëm kaq, licenca e hequr një kompania mikse, austriake, ruse, do i kushtojë Shqipërisë deri në 300 milionë euro gjobë.

Dhe kujt iu dha? Një kompanie të mirëfilltë të Gazpromit, që thuhet se është Deripaska pas saj.

Pra, për të gjitha këto, prokuroria shqiptare është zero. Nuk guxon të nisë qoftë edhe një hetim.

Dhe kërkesën për këtë e ka refuzuar. Ne përsëri do ta dërgojmë.

Ne kërkuam krijimin e komisionit hetimor parlamentar. Ne do e dërgojmë në SPAK çështjen.

Por, çdo gjë që ka lidhje me Edi Ramën, bllokohet dhe hidhet poshtë”, është shprehur Berisha./ CNA

Lajmet e fundit nga