LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Koncesioni i sterilizimit/ Artan Hoxha: Është e njëjta procedurë si tek inceneratorët, ja pse akuzohet Beqaj

20 Nëntor 2023, 21:07, Aktualitet CNA
Koncesioni i sterilizimit/ Artan Hoxha: Është e njëjta
Gazetari investigativ, Artan Hoxha

Gazetari investigativ, Artan Hoxha ka folur mbi koncesionin e sterilizimit, duke thënë se është ndjekur e njëjta procedurë si tek inceneratorët.

I ftuar në emisionin "Të paekspozuarit" me Ylli Rakipin, Hoxha tha se ka patur abuzim njësoj si tek inceneratorët dhe përgjegjësia e Beqajt në këtë rast është se vartësi i tij ka ndikuar që ky koncesion t’i jepej biznesmenit, Ilir Rrapaj.

Hoxha theksoi se për momentin Beqaj dyshohet për shpërdorim detyre.

Është një koncesion që ka të bëjë me sterilizimin e mjeteve spitalore në sallën e operacionit.

Kjo është një procedurë që në atë moment e bënte shteti. Para se të jepej koncesioni shteti kishte ngrituë një laborator për të kryer këtë proces. Në kohën që Beqaj ka ardhur në krye të ministrisë së Shëndetësisë ka kërkuar një situacion të kësaj.

Është ndjekur e njëjta procedurë që si tek inceneratorët. I gjithë problemi është fakti që kemi patur abuzim si tek inceneratorët por në rastin konkret SPAK po heton dhe procedurën. Përgjegjësia e Beqajt është fakti se si drejtues i ministrisë së shëndetësisë është se vartësi i tij ka ndikuar që ky koncesion të merrej nga Rrapaj.

Kjo çështje ka 8 vjet që mbahet nën hetim. Është rasti i parë që Rama ka qëndruar fort duke mbajtur fort dhe Beqajn dhe koncesionin.

Ilir beqaj dyshohet për shpërdorim detyre, dhe më mbrapa do të shohim se si do vijnë një pas një të gjitha proceduart. Çështja ka arritur për shkak të një presioni që është bërë për këtë situatë. Beqaj tha se nuk është dakort me këtë masë dhe se nuk do ta apelojë këtë masë por sipas tij ky është një qëndrim politik që bëhet”, tha Hoxha./ CNA

Lajmet e fundit nga