LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

FOTO/ Nxënësit shpërthejnë në lot: Ëndrrat tona vlejnë më shumë se politika juaj

23 Shtator 2022, 14:00, Aktualitet CNA

FOTO/ Nxënësit shpërthejnë në lot: Ëndrrat tona

Gjatë ditës së sotme nxënësit dhe mësuesit e kolegjit turk, "Mehmet Akif", kanë dalë në protestë, pas vendimit të Ministrisë së Arsimit për mbylljen e këtij institucioni.

FOTO/ Nxënësit shpërthejnë në lot: Ëndrrat tona

Në një prononcim për mediat, Fondacioni “Gulistan” që zotëron kolegjin "Mehmet Akif”, shprehet se shkolla është e licencuar që prej vitit 1998, ndërkohë që godinat janë ndërruar që nxënësve t'u sigurohen kushte më të mira.

‘Njoftuam Ministrinë e Arsimit si edhe morëm leje për të kryer punime nga institucionet e qeverisjes vendore. Gjatë kësaj periudhe, deri në fund të muajit gusht kemi pasur inspektime dhe korrespondencë të rregullt me autoritetet përgjegjëse dhe nuk kemi hasur asnjë problem dhe nuk jemi informuar për diçka që nuk shkon në drejtim të vijimit të punës normalisht’, thuhet në reagim.

Më herët ministrja Kushi deklaroi se mbyllja e kësaj shkolle ndryshe nga spekulimet nuk është bërë si pasojë e kërkesës së presidentit turk Rexhep Taip Erdogan, por sepse ky institucion ka shkelur disa pika të legjeslacionit aktual të arsimit shqiptar.

FOTO/ Nxënësit shpërthejnë në lot: Ëndrrat tona

Sakaq, në protestë nxënësit janë shfaqur të prekur dhe kanë kërkuar rihapjen e shkollës së tyre, duke u shprehur gjithashtu se ky "aksion qeveritar" është një cenim për arsimin.

FOTO/ Nxënësit shpërthejnë në lot: Ëndrrat tona

Siç duket dhe nga pamjet, nxënësit janë të përlotur, pasi duket sikur ëndrrat e tyre janë prerë në mes. Është e vështirë në fakt, sepse fëmijët mund të kenë thurur ëndrra, e mbase kanë pretenduar se një ardhme më e mirë i pret nëse shkollohen në një shkollë me kushte të mira, që mund t'iu ofrojë edhe bursa studimi.

FOTO/ Nxënësit shpërthejnë në lot: Ëndrrat tona

FOTO/ Nxënësit shpërthejnë në lot: Ëndrrat tona

Mbyllja e një shkolle është e trishtë, pasi cilado të jetë qasja politike e një vendi, arsimi dhe kultura nuk duhet të përfshihen në asnjë moment, në të tilla "afera"./CNA.al

FOTO/ Nxënësit shpërthejnë në lot: Ëndrrat tona

 

Lajmet e fundit nga