LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Parlamenti të transmetohet në darkë, të mos e shohin fëmijët”/ Kërkesa e ish-deputetit socialist

23 Shtator 2022, 14:09, Aktualitet CNA

“Parlamenti të transmetohet në darkë, të mos e shohin

Ish-deputeti i PS-së, Ervin Bushati, u shpreh në studion e "Euronews Albania" se parlamenti duhet të transmetohet në darkë, për shkak të gjuhës që përdoret, në mënyrë që të mos shihet nga fëmijët.

“Ndoshta me të vërtetë duhet që parlamenti të transmetohet në darkë që të mos e shohin fëmijët tanë. Në vend që të ishte një vend ku gjuha, komunikimi, edukata, etika të merrej dhe transmetohej, në fakt është regresive. Në vend që shoqëria të mësojë nga përfaqësuesit e saj, shohim të kundërtën. Kjo ka ndodhur shpesh në historinë shqiptare”, u shpreh Bushati.

Ndërkohë, deputeti Luçiano Boçi deklaroi se gjuha banale e përdorur në Kuvend është e iniciuar nga kreu i qeverisë, Edi Rama.

 

Lajmet e fundit nga