LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fluksi i madh dhe radha e gjatë e automjeteve në akset jugore/ Balluku: Duhet të përshpejtojmë projektet

12 Gusht 2023, 10:05, Aktualitet CNA

Fluksi i madh dhe radha e gjatë e automjeteve në akset jugore/

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Infrastrukturës, Belinda Ballaku ka reaguar në lidhje me fluksin e automjeteve në akset jugore, të cilët duhet të prsin radhë të gjata të për tua akomoduar.

Në reagimin e saj, Balluku e ka cilësuar këtë një sfidë dhe përgjegjësi të re, e cila sipas ministres vjen si pasojë e numrit të lartë të vizitorëve që ka patur këtë verë në Shqipëri, në pjesën që tashmë quhet “Maldivet e Europës”.

Balluku thekson se, prej 5 vitesh i është dhënë zgjidhje infrastrukturës rrugore në jug të vendit me investime që kanë përfunduar e janë drejt përfundimit, si :Tuneli i Skërficës, Rruga Kardhiq-Delvinë, Rruga Orikum-Dukat,  Bypass i Vlorës, Rruga Palasë-Dhërmi apo Tuneli i Llogarasë.

Numri dy i qeverisë nënvizon se studimi dhe projektimi i rrugës Dhërmi - Sarandë , zgjerimi dhe rehabilitimi i akseve turistike si i Ksamilit, apo të gjitha rrugët ndërlidhëse në skajin jugor të vendit, duhet të përshpjetohen në kohë.

I njëjti proces duhet të ndodh me bashkitë , të cilat duhet të studiojnë dhe projektojnë kapacitete të reja shërbimesh, duke nisur nga parkimi publik e deri tek pastrimi.

Reagimi i Belinda Ballukut

Mora shkas nga kjo video ajrore e postuar nga miku im @alketislamiofficial , e cila tregon se si vizitorët e Ksamilit , tashmë pagëzuar si " Maldivet e Europës" i duhet të presin në rradha të gjata për t'u akomoduar.

Prej rreth 5 vitesh tashmë, kemi studiuar dhe i kemi dhënë zgjidhje infrastrukturës rrugore në jug të vendit me investime që kanë përfunduar e janë drejt përfundimit, si :

• Tuneli i Skërficës

• Rruga Kardhiq-Delvinë

• Rruga Orikum-Dukat

• Bypass i Vlorës

• Rruga Palasë-Dhërmi

Apo Tuneli i Llogarasë, krenaria infrastrukturore  shqiptare.

Megjithatë fluksi i vizitorëve në këtë verë, promovimi që vetë ata i kanë bërë vendit tonë, na ka vendosur ne në #MIE , #ARRSH e #FSHZH , para një sfide e përgjegjësie të re.

Studimi e projektimi i rrugës Dhërmi - Sarandë , zgjerimi dhe rehabilitimi i akseve turistike si ky i Ksamilit, apo të gjitha rrugët ndërlidhëse në skajin jugor të vendit, pavarësisht se kanë qenë në planet tone, tashmë duhet ti përshpjetojmë në kohë.

I njëjti proces duhet të ndodh me bashkitë , të cilat duhet të studiojnë dhe projektojnë kapacitete të reja shërbimesh, duke nisur nga parkimi publik e deri tek pastrimi .

Sfidat na motivojnë!

Lajmet e fundit nga