LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rritet numri i turistëve/ Daily Mail: Britanikët po dynden në Shqipëri

11 Gusht 2023, 17:28, Aktualitet CNA
Rritet numri i turistëve/ Daily Mail: Britanikët po dynden në
Plazh Sarandë

Media prestigjioze, Daily Mail i ka kushtuar një artikull turizmit në Shqipëri.

Në shkrim thuhet se britanikët po vërshojnë në Shqipëri pasi vendi gëzon një rritje të turizmit falë plazheve me rërë, hoteleve dhe restoranteve të lira, thanë ekspertët e udhëtimit.

Hulumtimi i MailOnline tregon se mesatarja e vaktit për dy persona në një restorant të nivelit të mesëm në Shqipëri është vetëm 29 paund në total. Qytetet më të lira për një vakt janë Shkodra dhe Vlora ku kushton vetëm 21 paund për dy persona. Qyteti më pak i kushtueshëm për një birrë është Berati.

Të dhënat e përpiluara nga baza e të dhënave të kostos së jetesës Numbeo zbulojnë gjithashtu se kryeqyteti Tirana është vendi më i shtrenjtë për një vakt jashtë, por është ende vetëm 33 paund për dy persona.

Hotelet janë gjithashtu të arsyeshme, me të dhënat e Booking.com që tregojnë se hotelet në Tiranë kushtojnë vetëm 41 paund nata për një me tre yje, 60 paund për një me katër yje dhe 116 paund për një me pesë yje. 

Akomodimi edhe më i lirë mund të gjendet në qytetin piktoresk mesjetar të Beratit, ku një hotel me tre yje kushton mesatarisht vetëm 31 paund në natë.

Shqipëria po shijon aktualisht vitin e saj më të suksesshëm të turizmit deri më tani, pasi është vizituar nga 3.4 milionë shtetas të huaj gjatë gjashtë muajve të parë të këtij viti. /CNA

Lajmet e fundit nga