LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Berisha i drejton gishtin Ramës/ “Afera e djegsave buron nga Këshilli i Ministrave”

11 Gusht 2023, 12:16, Aktualitet CNA

Berisha i drejton gishtin Ramës/ “Afera e djegsave buron nga

Në konferencën e përjavshme me gazetarët, ish kryeministri Sali Berisha ka folur për aferën e shekullit, atë të inceneratorëve , duke e drejtuar gishtin nga kryeministri Edi Rama.

Ai e ka quajtur atë përgjegjësin kryesor të kësaj afere, duke thënë se kjo aferë buron nga Këshilli i Ministrave.

"Jam sot këtu para jush për të informuar shqiptarët se përpjekja për të mbyllur hetimet për vjedhjen e shekullit me 3 persona në arrati, Arben Ahmetaj, Mirel Mërtirin dhe Klodian Zoton, është një përpjekjet më antiligjore, më qesharake dhe më të rrezikshme.

Dhe kjo në fakt siç e shikoni, propaganda, por jo vetëm ajo, këtu e ka qëllimin madhor. Përveç këtyre ishte edhe asambleja anti-Damian, edhe ajo është pjesë e hetimit strikt partiak se u bë me dyer të mbyllura, u mblodh një asamble për ti thënë popullit se unë e shkarkova Damian Gjiknurin.

E vërteta është se njëherë dhe 100 herë, po ta analizosh dhe studiosh këtë rast, në këtë aspekt kam një privilegj të veçantë se jam ish-kryeministër dhe duke qenë se afera e djegësve buron e tëra nga Këshilli i Ministrave, dua të shprehem këtu se Edi Rama është ligjërisht dhe penalisht, përgjegjësi më kryesor i kësaj afere", tha Berisha./ CNA

Lajmet e fundit nga