LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Deputeti grek pas takimit me Belerin në qeli/ “Nuk po respektohen të drejtat civile“

11 Gusht 2023, 12:05, Aktualitet CNA

Deputeti grek pas takimit me Belerin në qeli/ “Nuk po respektohen

Deputeti grek i partisë Demokracia e Re, Angelos Syrigos, pas takimit në qeli me Fredi Belerin, kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, në deklaratë për mediat është shprehur se qeveria shqiptare nuk respekton të drejtat civile dhe të minoritetit.

Syrigos shton se, nuk e kupton arsyen pse Fredi Beleri nuk mund të bëjë betimin e tij si kryebashkiak i zgjedhur në zgjedhjet e 14 majit, pasi sipas ligjit kjo duhet të ishte kryer.

Nga ana tjetër, nënvizoi se hapi tjetër do të ndodhë fatkeqësisht për Shqiëprinë në BE, sepse BE luan rol të rëndësishëm në shtetin e së drejtës dhe për të drejtat e minoritetit./ CNA

 

Lajmet e fundit nga