LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

ERE anulon rritjen e çmimit të energjisë

7 Tetor 2022, 14:20, Ekonomi CNA

ERE anulon rritjen e çmimit të energjisë

Enti Rregullator i Energjisë (ERE) ka zhvilluar ditën e sotme mbledhjen për çmimin e energjisë elektrike. Sipas vendimit çmimi i energjisë elektrike nuk do të ndryshojë për muajin tetor, pasi gjatë këtij muaji do të rishikohet situata për përcaktimin e çmimit, dhe do të caktohet nëse çmimi 42 KW do të aplikohet gjatë muajit nëntor, për të gjithë konsumatorët që kalojnë fashën 800 KW.

Çmimi i energjisë elektrike për muajin tetor nuk do të rritet. Ky ishte vendimi që u mor në mbledhjen e bordit të ERE-së, ku u nënvizuar se ndryshimi i çmimit do të rishikohet në vijim.

“Çmimi i KESH për OSHEE nuk do të ndryshojë. Çmimi i energjisë do vijojë të jetë i pandryshuar. ERE ka marrë vendimin mbi legjislacionin”, tha kreu i bordit, Petrit Ahmeti./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga