LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fshehja e pastrimit të parave/ Publikohet indeksi, ku renditet Shqipëria

3 Tetor 2022, 19:19, Ekonomi CNA
Fshehja e pastrimit të parave/ Publikohet indeksi, ku renditet
Foto ilustruese

Është publikuar indeksi ku janë renditur shtetet për fshehjen e pastrimit të parave.

Shqipëria është renditur e 123-ta nga 141 vende që janë përfshirë në këtë listë.

Sipas indeksit të organizatës “Tax Justice Network”, rezultati i fshehtësisë për Shqipërinë është 54 nga 100, duke iu referuar hapësirës që lejojnë sistemet ligjore dhe financiare të juridiksionit.

Vendi jonë pasohet nga Maqedonia e Veriut që është e 124-ta në listë, ndërsa Kosova renditet e 129-ta. Të parat në listë është SHBA-të, Zvicra dhe Singapori.

Ndryshe nga listat e zeza të parajsës fiskale, të cilat zakonisht marrin pjesë vetëm në ligje, indeksi kap më saktë se si ligjet dhe aktiviteti financiar kryqëzohen në botën reale për të krijuar fshehtësi.

Panamaja është më e fshehtë se Mbretëria e Bashkuar, por Britania përdoret shumë më shpesh si një destinacion për pasuri në det të hapur, duke e bërë Mretërinë e Bashkuar një furnizues më të madh të fshehtësisë në praktikë.

Indeksi identifikon furnizuesit më të mëdhenj në botë të fshehjes së pastrimit të parave dhe vë në pah ligjet që qeveritë mund të ndryshojnë për të zvogëluar fshehjen e pastrimit të parave./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga