LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Artan Hoxha zbërthen strategjinë e policisë/ Si i shmangën përplasjet në 25 maj

26 Maj 2022, 22:56, Aktualitet CNA
Artan Hoxha zbërthen strategjinë e policisë/ Si i shmangën
Gazetari investigativ Artan Hoxha

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka zbërthyer strategjinë dhe reagimin e policisë shqiptare për të shmangur përplasjet e ashpra mes tifozerive në finalen e Ligës së Konferencës.

Hoxha tha se reagimi i policisë ishte perfekt në datën 24 maj kur filluan incidentet e para. Ai deklaroi në emisionin “Log” se sjellja e policisë bëri që në datën 25 të mos kishte incidente, pasi sipas tij, tifozët kuptuan që mund të arrestoheshin nëse krijonin përplasje.

 “Aktualisht janë vetëm dy tifozë holandezë të arrestuar, janë ata që dhunuan tifozët shqiptarë te “Usthari i Panjohur”. Tifozët holandezë nuk i frikësohen policisë, ata motivohen nga uniforma. Në përplasjen trup me trup, me fizikun që kishin ata dhe me fizikun që kanë forcat tona, dihet si shkon, ata policët tanë i marrin përpara.  Dy shtetasit holandezë nesër dalin për masë sigurie. I kemi arrestuar i kemi çuar në burg. Përfshirë në të gjithë totalin, policia kishte një detyrë të vështirë, mënyra se si reagoi policia në datë 24, shpëtoi datën 25“, theksoi gazetari./ CNA.al

Lajmet e fundit nga