LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Pasojat e HEC-it, si ato të gjenocidit”/ Dibranët, sërish në protestë kundër ‘Skavicës’

26 Maj 2022, 08:49, Aktualitet CNA

“Pasojat e HEC-it, si ato të gjenocidit”/ Dibranët,

Dhjetëra banorë kanë protestuar sot kundër planeve të qeverisë për ndërtimin e hidrocentralit të Skavicës, që sipas tyre do të përmbysë të gjithë fushën e Dibrës dhe detyrojë zhvendosjen e tyre.

Ata shprehen se qeveria po tenton t’i mashtrojë, pasi prej 7 muajsh në Skavicë ka nisur puna për ndërtimin e hidrocentralit.

Banorët shprehen se ndërtimi i hidrocentralit do të ketë pasoja të mëdha për zonën, duke zhdukur 35 fshatra dhe mijëra hektarë tokë bujqësore, ndërsa projektin e cilësojnë si gjenocid për Dibrën.

Ata kanë paralajmëruar se do të përshkallëzojnë protestat e tyre nëse qeveria nuk i dëgjon për shqetësimin që ata ngrenë.

Lajmet e fundit nga