LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kushi jep lajmin për studentët/ Ulet mesatarja për degën e mësuesisë

26 Maj 2022, 13:12, Aktualitet CNA
Kushi jep lajmin për studentët/ Ulet mesatarja për degën e
Fakulteti i Historisë dhe Filologjisë

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, ka bërë me dije vendimin që është marrë nga mbledhja e qeverisë.

Kushi ka deklaruar se tashmë studentët që zgjedhin të vijojnë studimet në degën e mësuesisë, mund të hyjnë në fakultet me mesataren 6.5 për shkak se nuk ka studentë që regjistrohen për këto programe, por për të vijuar masterin për mësuesi duhet sërish në 6.5.

"Sot të gjithë maturantët që duan të vazhdojnë për mësuesi duhet të kenë minimumin e mesatares 7.5. Shqetësimet nga universitetet lidhen se jo të gjithë maturnatët që regjistrohen duan të bëhen mësues. Në këto programe mund të hyjnë edhe maturantët që duan të vijojnë profesion tjetër. Jo të gjithë ata që vijojnë për gjuhë të huaj duan të bëhen mësues. Mund të ketë nga ata që duan të bëhen përkthyes apo profesion tjetër. E njëjta gjë është edhe për ata që studiojnë për gjuhë-letërsi.

Ne i japim mundësinë edhe maturantëve që mbarojnë studimet me 6.5, por do të kenë një numër standard në numrin e matrikullimit. Është një ndryshim që e kemi dakordësuar edhe me vetë universitetet dhe presim që në vitin e ardhshëm, numri i regjistrimeve të jetë më i lartë", tha Kushi.

Lajmet e fundit nga