LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Aktorët destabilizues të mbajnë përgjegjësi"/ Ministria e Jashtme, thirrje aleatëve që të reagojnë

1 Gusht 2022, 13:25, Aktualitet CNA

“Aktorët destabilizues të mbajnë

Ministria e Jashtme e Shqipërisë me anë të një reagimi i ka konsideruar akte destabilizuese ngjarjet kanë ndodhur dhe po ndodhin në veri të Kosovës.

Mesditën e sotme, ministrja Olta Xhaçka nënvizon se Kosova ka çdo të drejtë të ushtrojë sovranitetin e saj mbi çdo cm katror të territorit të saj.

“Vendimi për shtyrjen e reciprocitetit sa i përket kalimit kufitar Kosovë-Serbi, pas konsultimeve me partnerët strategjikë SHBA & BE është një akt i mirëpritur durimi dhe pjekurie nga Qeveria e Kosovës. Kosova ka çdo të drejtë të ushtrojë sovranitetin e saj mbi çdo cm katror të territorit të saj. Të gjithë aktorët e përfshirë në aktet destabilizuese të 24 orëve të fundit, duhet të mbajnë përgjegjësi për veprat e tyre kriminale. Ne qëndrojmë përkrah Kosovës dhe u bëjmë thirrje të gjithë partnerëve dhe aleatëve tanë që të flasin njëzëri, kundër retorikës në rritje dhe kërcënimeve për dhunë ndaj Kosovës”, thuhet në reagim./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga