LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Spanja nuk e njeh Kosovën/ Sanchez e ripërsërit në krah të Ramës

1 Gusht 2022, 11:21, Aktualitet CNA

Spanja nuk e njeh Kosovën/ Sanchez e ripërsërit në krah

Spanja vazhdon të mos e njohë Kosovën si shtet.

Ky qëndrim është përsëritur nga Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez në Tiranë.

Sipas tij është shkelur e drejta ndërkombëtare prandaj nuk mund ta njohin Kosovën.

 “Mendojmë që është shkelur e drejta ndërkombëtare prandaj nuk mund të jemi në favor të këtij pranimi, dhe këtë e themi me gjithë respektin për popullin shqiptar. Është një opinion që nuk e ndajmë me qeverinë shqiptare. Por kjo nuk do të thotë që ne nuk e nxisim dialogun me Prishtinën për t’u afruar me BE-në. Ky është pozicioni i qeverisë së Spanjës. Edhe miqtë e mirë mund të kenë kontradikta”, u shpreh Sanchez./CNA.al

Lajmet e fundit nga