LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama, në krah të Kosovës/ Thirrje Serbisë të tërhiqet

1 Gusht 2022, 10:39, Aktualitet CNA

Rama, në krah të Kosovës/ Thirrje Serbisë të

Kryeministri Edi Rama ka dalë në një konferencë për mediat, ku ka folur mes të tjerave edhe për situatën e tensionuar në veri të Kosovës.

Ai tha se Kosova ka të drejtë të zbatojë marrëveshjet e reciprocitetit dhe i bëri thirrje presidencës serbe që mos të justifikojë veprimet e grupeve të caktuara në veri të Kosovës.

 “Përshkallëzim tërësisht i paarsyeshëm.

Qeveria e Kosovës ka të drejtën dhe detyrën që të zbatojë marrëveshjën që buron nga një pavarësi në administrimin e shtetit.

U bëj thirrje autoriteteve në Beograd, presidentit të Serbisë, të mos ushqejë me asnjë lloj justifikimi, apo alibie grupe të caktuara që për arsyet e tyre i kundërvihen zbatimit të një marrëveshjeje”, tha Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga