LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tensionet në veri të Kosovës/ Deputeti demokrat ‘masakron’ Ramën: Heshti si “fija e barit”!

1 Gusht 2022, 09:07, Aktualitet CNA
Tensionet në veri të Kosovës/ Deputeti demokrat
Edi Rama

Deputeti demokrat, Tritan Shehu, ka reagur për situatën e tensionuar në veri të Kosovës.

Në një postim në rrjetet sociale Shehu shkruan se “rajonit nuk i duhet një 'Ballkan i hapur' Vuçiçian, por një Ballkan Europian”.

"Ballkani i Hapur" bazohet vetem mbi filozofine e “Jugosllavise së Re”, shton Shehu, ndërsa dënon heshtjen e Ramës, lidhur mbi këtë situatë.

Postimi i plotë:

Mbreme u konfirmua perseri:

Rajonit nuk i duhet nje “Ballkan i hapur” Vucician, por nje Ballkan Europian.

Aspak e pa pritur ajo cfare ndodhi mbreme ne veri te Kosoves.

Nje gjendje e paralajmeruar prej nje retorike te gjate agresive, provokacionesh jo vetem e muajve te fundit, te Vucic ndaj Kosoves e stabilitetit te Rajonit.

Nje gjendje e krijuar nga sinkronia serbe me mentalitetet ruse perballe Ukraines e Europes Lindore.

Serbia nuk e pranon as reciprocitetin e domosdoshem e minimal me Kosoven, as per targat!

Sepse ajo e percepton ate si nje “koloni” te saj.

Prandaj Vucic nuk lejon te diskutohet per genocidin serb ne Kosove e Rajon, edhe ne Kuvendin e Shqiperise kjo, jo me te pranohet ky, apo ai te kerkoje falje si nje sinjal per nje mentalitet te ri.

Dhe pastaj Rama&Co vazhdon te trumbetoje “Ballkanin e hapur” te Vucicit, qe sic u tregua dhe dje bazohet vetem mbi filozofine e “Jugosllavise se Re”.

Ndersa mbreme, kur duhej te ishte i pari qe te prononcohej, ai heshti si “fija e barit”!

Rajonit tone i duhet implementimi i parimeve, mentaliteteve, vlerave europiane e perendimore si garanci per stabilitetin e paqen e tij, per te nesermen ne Europen e Bashkuar.

Kjo gje, bashkepunimi i domosdoshem e i vertete rajonal, mund te realizohet vetem mbi keto parime, te implementuara nepermjet projekteve te BE.

Projektet vuciciane te cojne ne konflikte dhe te kthejne drejt Lindjes.

Kujdes….

Lajmet e fundit nga