LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Nuk pyes për miqësinë me Vuçiçin"/ Rama: Ja pse duhet “Ballkani i Hapur”

1 Gusht 2022, 11:14, Aktualitet CNA

"Nuk pyes për miqësinë me Vuçiçin"/ Rama:

Sot Kryeministri Edi Rama, ka reaguar për situatën në Veri të Kosovës, pasi është pyetur nga gazetarët. Ai ka dalë në krah të Kosovës dhe i ka bërë thirrje Serbisë të tërhiqet.

Ndërkohë, ka dalë edhe në mbrojtje të “Ballkanit të hapur’, dukë thënë se nuk do të ketë tërheqje nga ky projekt.

Ai ka thënë se duhet të ndalohet trashëgimi i konfliktit brez pas brezi dhe se nuk ka lidhje miqësia e tij me Presidentin serb Aleksandër Vuçiç, kur është fjala për Kosovën.

“Këto situata tregojnë pse duhet ‘Ballkani i Hapur'”, është shprehur Rama.

Më tej ai ka folur në emër të kryeministrit spanjoll Pedro Sanchez, duke nënvizuar se Spanja është pro lëvizjes së lirë të qytetarëve të Kosovës./CNA.al

Lajmet e fundit nga