LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tregtia Shqipëri-Spanjë/ Blejmë mobilje, shesim metale dhe peshk

1 Gusht 2022, 13:00, Aktualitet CNA
Tregtia Shqipëri-Spanjë/ Blejmë mobilje, shesim metale dhe peshk
Foto ilustruese

Spanja është vendi i 4-t në Bashkimin Europian për nivelin e eksporteve. Shkëmbimet tregtare me këtë vend kanë qenë neutrale vitet e fundit, pa ndonjë zgjerim domethënës.

Mobilje, pllaka, peshk, barna, drithëra e makina. Këto janë mallrat kryesore, të cilat vijnë nga Spanja rregullisht në tregun shqiptar. Nga ana tjetër, vendi ynë dërgon metale, veshje dhe produkte peshku.

Këta janë artikujt nga të cilat vendet përfitojnë më shumë, pasi tregtia me Spanjën është më e gjerë.

Në vlerë importet arrijnë rreth 100 mln euro në vit, ndërsa eksportet janë dyfish më të larta.

Tregtia u kufizua në vitin e pandemisë për t’ju rikthyer normalitetit në vitin 2021.

Në pjesën e parë të vitit 2022 vihet re përgjysmim në vlerë i eksporteve, ndërsa importet kanë pësuar rritje.

Në volum, Spanja është partneri i katërt më i madh tregtar i Shqipërisë në Europë, dhe na jep 10% të mallrave që blejmë në BE./euronews

Lajmet e fundit nga