LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

15 urdhër-arreste për aferën në inceneratorin e Tiranës/ “I pritet koka” drejtorit të Veliajt

8 Dhjetor 2023, 20:13, Aktualitet CNA

15 urdhër-arreste për aferën në inceneratorin e

SPAK ka lëshuar 15 fletë-arresti për aferën në inceneratorin e Tiranës.

Raportohet se 4 persona janë vënë në pranga dhe të tjerë janë ende në kërkim.

Mes tyre është edhe drejtori i Erion Veliajt, Taulant Tushe.

Gjithashtu, urdhër-arreste ka edhe për kokat e inceneratorëve Klodian Zoto e Mirel Mërtiri, të cilët janë në kërkim ndërkombëtar edhe për aferat në dy inceneratorët e Elbasanit dhe të Fierit.

Sërish rëndojnë akuza ndaj Alqi Bllakos, ish-sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mjedisit, të dënuar për korrupsionin në inceneratorin e Fierit.

CNA ka raportuar më parë se Taulant Tushe, drejtori i Përgjithshëm i Punëve Publike në Bashkinë e Tiranës do të vihej në pranga për këtë megaaferë.

Arrestimet për rastin e Tiranës i paralajmëroi më herët ditën e sotme edhe gazetari Elvi Fundo.

Kujtojmë se SPAK ka sekuestruar inceneratorin e Tiranës, pasi u faktua afera, e cila kishte në krye Klodian Zoton dhe Mirel Mërtirin./ CNA

Lajmet e fundit nga