LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lehtësimi i masave kufizuese/ Rritet numri i hyrje-daljeve në Portin e Durrësit

10 Maj 2022, 12:02, Aktualitet CNA
Lehtësimi i masave kufizuese/ Rritet numri i hyrje-daljeve në Portin e

Lehtësimi i masave kufizuese për lëvizjen e udhëtarëve, ka ndikuar ndjeshëm në numrin e hyrje-daljeve në Portin e Durrësit.

Autoriteti Portual i Durrësit ka nxjerrë statistikat, të cilat bëjnë me dije se është rritur numri i udhëtarëve që kanë lundruar nga Porti i Durrësit drejt Barit/ Ankonës dhe anasjelltas.

Referuar të dhënave zyrtare, përgjatë muajit prill 2022 tragetet kanë kryer 73 lundrime, duke transportuar 39, 900 pasagjerë, ose krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, vihet re një rritje me 11, 469 pasagjerë më shumë.

Po të njëjtat burime, saktësojnë se 19,200 pasagjerë kanë hyrë në vendin tonë vetëm gjatë muajit prill, ndërsa 19,920 pasagjerë regjistruar në dalje, ndërsa bashkë me ta janë regjistruar dhe 7,730 automjete dhe 7,420 kamionë e trailerë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga