LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çmimet "e kripura" të hoteleve/ “Konkurrenca”, thirrje bizneseve: Do të gjobiteni po s’reflektuat

10 Maj 2022, 10:45, Aktualitet CNA
Çmimet "e kripura" të hoteleve/ “Konkurrenca”,

Nisur nga lajmet në media për rritjen e çmimeve për akomodime në hotele në kuadër të ndeshjes finale të Ligës së Konferencës Roma-Fejnord, që do të zhvillohet më 25 prill në Tiranë, ka reaguar Autoriteti i Konkurrencës.

?Konkurrenca? u bën thirrje hoteleve që të ofrojnë shërbime me çmime të arsyeshme, të orientuara drejt kostos dhe të mos anulojnë rezervimet e hershme me qëllim rishitjen në minutën e fundit me çmime disa herë më të larta.

Ky institucion raporton se nëse bizneset nuk reflektojnë, shkelësit e ligjit do të ndëshkohen me gjoba deri në 10% të xhiros së vitit financiar paraardhës.

?Nga monitorimi i platformave online që ofrojnë rezervime ambientesh fjetje si dhe nga monitorime në terren u identifikuan çmime tepër të larta për datat 23-25 maj 2022, krahasuar me periudha të tjera të vitit.
Autoriteti i Konkurrencës iu kërkon ndërmarrjeve që ofrojnë shërbimin e fjetjes në hotele dhe akomodime të ngjashme  në qytetin e Tiranës:
–          të ofrojnë shërbime me çmime të arsyeshme, të orientuara drejt kostos;
–          të mos anulojnë rezervimet e hershme me qëllim rishitjen në minutën e fundit me çmime disa herë më të larta.
Autoriteti i Konkurrencës iu bën me dije ndërmarrjeve që ofrojnë shërbimin e  fjetjes në hotele dhe akomodime të ngjashme  në qytetin e Tiranës që, nëse në përfundim të hetimit rezulton se rritja në mënyrë të menjëhershme dhe të pajustifikuar e çmimit të shërbimit të fjetjes në hotele dhe akomodime të ngjashme do të gjendet në kundërshtim me dispozitat e ligjit nr.9121/2003 ?Për mbrojtjen e Konkurrencës?, shkelësit e ligjit do të ndëshkohen me gjoba deri ne 10% të xhiros së vitit financiar paraardhës?, thuhet në deklaratë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga