LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A është reforma në drejtësi e kontrolluar?/ Flet ish-kryeprokurorja Elisabeta Imeraj

9 Maj 2022, 19:19, Aktualitet CNA
A është reforma në drejtësi e kontrolluar?/ Flet

Ish-kryeprokurorja e Tiranës, Elisabeta Imeraj, e cila u shkarkua nga Vettingu pak javë më parë, ka folur sonte në ?Të paekspozuarit? me Ylli Rakipin për Reformën në Drejtësi.

Imeraj u pyet se kush e kontrollon sot reformën në drejtësi dhe a është ajo e drejtë. Ish-prokurorja tha se padrejtësinë e ka provuar në kurriz, por nëse reforma është e kontrolluar, këtë nuk di ta thotë.

“Unë kam qenë edhe si prokuror njeri i lirë dhe besoj kjo është arsye përse nuk jam më. Nuk dal dot në konkluzione direkte për reformën. Ndaj e ndava nga procesi im. Edhe para shkarkimit tim ka pasur raste që jo vetëm unë, por anëtarë të komunitetit tonë kanë mbetur të çuditur nga vendimarrjet. Zoti Vangjeli përmendi zotin Martini, edhe ai është malok prej Tropoje. Sot, prokuroria e Tiranës, nga 80 prokurorë që duhet të ketë ka 40 e ca prokurorë, duke mos përballuar dot ngarkesën e punës.

E pyetur nese është reforma e padrejtë dhe e kontrolluar, ajo tha: Që është e padrejtë e kam provuar në kurriz. Që është e kontrolluar nuk e di./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga