LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Dosje të rëndësishme do të prekin të majtën”/ Klodiana Lala: Kemi një sërë aferash të pa hetuara

11 Prill 2022, 13:13, Aktualitet CNA
“Dosje të rëndësishme do të prekin të

Deklaratat e kryeministrit Edi Rama, në Kongresin e PS-së, lidhur me SPAK dhe reformën në drejtësi janë komentuar nga gazetarja Klodiana Lala në emisionin ?Pikat mbi I?, në News 24.

Lala tha se SPAK duhet të justifikojë besimin që qytetarët kanë te kjo strukturë, duke hetuar dosje në të kaluarën ku besohet se ka pasur abuzime.

Sipas saj është e pamundur që Rama të mos kishte dijeni për inceneratorët.

?Nuk besoj që ka shqiptarë që nuk beson që Rama nuk ka dijeni mbi inceneratorët. Me gjasë, SPAK-u do i shkojë deri në fund, pasi do të kemi një pjesë të madhe të emrave që do të futen prapa hekurave. Rama erdhi në pushtet duke trumbetuar Reformën në Drejtësi. Foli për ?KÇK?, por është në vitin e 9 të qeverisjes dhe nuk e di kujt strukture i referohet Rama?, është shprehur Lala.

Sipas saj, drejtësia është në pikën më të ulët, për faktin se ka pasur problematika për numrin e ulët, ka njerëz që nuk po gjejnë drejtësi sepse nuk i shqyrtohet dosja.

?Shumë gjyqtarë po japin vendime të padrejta. Sistemi ka problematika të mëdha. Kjo nuk përfundon me disa biznesmenë të arrestuar. 21 janari dihet, siç u ndaluan të arrestoheshin komandatët.

Kemi një sërë aferash të pa hetuara. Po ku ishte Edi Rama këto vite? Unë besoj se zoti Rama ndjen lagështi rreth e rrotull për shkak të aferave. A mbani mend për Dakon, që Rama thoshte që ai është miku im, e kështu me radhë. A e mbani mend dosjen e Dibrës, ku përmendej edhe Rama?

Po të shkosh në rastin e zotit Tahiri, Rama nuk la gjë pa thënë për ta, për prokurorët.

Duke qenë në situatë të vështirë, sepse ka pasur dosje ku korrupsioni është i hapur. Janë dosje të rëndësishme ende që do të prekin të majtën. Rama është i detyruar të bëjë këtë sjellje, duke qenë e qartë se edhe dosje të kohës së Berishës nuk janë hetuar.

Rama kishte 9 vite në dispozicion sepse kishte të gjitha strukturat. Mund të kishim rezultate të ndryshme nga sot. S?e besoj se Rama nuk kishte dijeni për milionat e inceneratorëve?, është shprehur Lala./CNA.al

Lajmet e fundit nga