LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gripi i shpendëve dhe rreziku për njerëzit/ A duhet të ndalojmë së konsumuari vezë dhe mish?

21 Mars 2022, 16:43, Aktualitet CNA

Prej disa ditësh në Shqipëri ka ?shpërthyer? gripi i shpendëve i njohur ndryshe si virusi H5N8.

Gëzime Shehu, nga drejtoria rajonale e veterinaries, ka folur lidhur me situatën që prek jo vetëm fermerët por panikos  edhe konsumatorët.

Në një dalje televizive ajo tha se ky shtam virusi nuk transmetohet tek njeriu, duke këshilluar që mishi të gatuhet mbi 70 gradë.

 ?Deri tani e kemi konfirmuar në komplekse të mëdha të rritjes së shpendëve.

Problemi është se nëse bie virusi arrin 80-70% e humbjeve. Janë komplekse që janë më të menaxhueshme.

Në ferma është problem më i madh se rriten në gjendje të lirë.

Influenca paraqet shenja me probleme respiratore, mbajta e gojës hapur, lafsha me ngjyrë të errët, kollitje, shpupuritje. Nëse vihen re kto shenja duhet njoftuar shërbimi veterinar.?, tha ajo.

Por a duhet të panikosemi apo ndalojmë se bleri këto produkte?

?Nuk duhet të panikoset konsumatori, pasi këto shpendë nuk lejohet të tregëtohen. Është problem I izoluar.

E dyta, ku virus i diagnostikuar tashmë nuk krijon probleme tek konsumatori nëse merr të gjihta masat e nevojshme kur produkti është i gjallë.

Zierje në temperturë 70 gradë, po ashtu si për mishin dhe për vezën, nëse i nështrohen gatimit nuk kanë asnjë problem për konsumatorin edhe nëse shpendi ka qënë i prekur?, tha ajo./E.T-CNA.al

Lajmet e fundit nga