LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Qindra-mijëra pula të ngordhura/ “Zgjohen” institucionet

21 Mars 2022, 13:49, Aktualitet CNA

Zëvendësministrja e Bujqësisë Ermira Gjeçi në një konferencë për mediat ka dhënë informacione në lidhje me gripin e shpendëve.

Sipas saj janë masat e duhura dhe nuk ka nëvoje për panic.

Kanë kontrolluar situatën, kanë marrë mostrat, kanë bërë hetimin, nga data 7-17 mars, Shërbimi Veterinar i Ministrisë ka qenë edhe në ndjekje të rasteve, ka pasur raportime për gripi i shpendë, larginotrakeit dhe pseudo. Në këto data rezultat e ISUV në bazë të mostrave kanë rezultuar pozitive për laringo trakeit, në datën 19 mars janë marrë mostra të reja nga një subjekt, kanë qenë 18 mostra dhe në është konfirmuar prezenca e gripit të shpendëve, u morën masat siç i parashikon kontrollet, deklaratë pranë ministrisë së bujqësisë dhe një urdhër për masat e parandalimit, këto masa shoqërohen me protokollet, nga ISV, AK i mbrojtjtes së bimëve dhe të Autoritetit të Ushqimit, kemi karantinuar zonën që ka rezultuar pozitive, në rreze prej 3 km është vatra e rrezikut dhe 10 km është monitorimi. Kemi marrë masa të mëtejshme, ministria e bujqësisë dhe ministritë e linjës dhe njësitë e qeverisë vendore për t’i informuar për planin e mëtejshëm të masave. Prodhimi vezë është i izoluar, AKU i ka marrë masat, por duam të sigurojmë publikun që kjo sëmundje nuk shkaktojnë problematike në shëndetin e njerëzve“, tha zv.ministrja./CNA.al

Lajmet e fundit nga