LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dyshimet mbi asgjësimin e pulave/ AIBA sqaron qytetarët

21 Mars 2022, 11:33, Aktualitet CNA

Kompania AIBA ka reaguar në lidhje me situatën e gripit të shpendëve, për shkak të të cilit kanë ngordhur mijëra pula.

Në një deklaratë për mediat AIBA, shprehet se ?Qe prej dites se merkure dhe te enjte, datat 16-17 Mars, 2022, kemi marrë lajme të ndryshme në media, te cilat paraqisnin sikur ngordhja e shpendeve ne disa stabilimente prodhimi ne Durres, është fshehur ndaj publikut apo institucioneve!?.

Më tej, në deklaratë thuhet se shoqeria AIBA, ?në asnjë rast nuk ka fshehur ngordhjen e pulave, dhe se çdo ditë, që prej datës 12.03.2022, ka kryer procedurat përkatese të njoftimit zyrtar ne prezence të përfaqësuesve të institucioneve përgjegjese dhe autoriteteve kompetente (AKVMB, etj.)! Ka qënë përgjegjesi e jona profesionale qe te ishim te kjdesshem ne perhapjen e informacionit per publikun deri ne verifikimin e plote zyrtar te shkaqeve te ngordhjes se papritur te pulave!?

Ndërsa sa i përket spekulimeve, AIBA sqaron se ?ne ambjentet e stabilimentit tone te rritjes se shpendeve ne Xhafzotaj, kane ngordhur te gjitha pulat, ju bejme me dije se ne kete stabiliment jane akoma te shendetshme dhe te gjalla nje pjese e mire e pulave. Por sigurisht, duke qene se u verifikua infeksioni me Influence Aviare H5N8 (grip shpendesh), dyshohet se mund te jene te infektuara edhe pulat e tjera, dhe ambjentet jane vendosur ne karantine. Pulat e gjalla konsiderohen te prekura, autoritetet kane urdheruar ndalimin e perdorimit te ketyre pulave, atehere keto pula duhet te eliminiohen dhe te asgjesohen me urgjence, pa pritur qe ato te ngordhin ne menyre natyrale, pasi kjo mund te marre kohe dhe rrezikon perhapjen e vatres?.

Më poshtë deklarata e plotë:

Lajmet e fundit nga